کد خبر: 216185

عضو هیات رئیسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی:

احتمال گشایش فاینانس‌ ۵۰ درصد است

عضو هیات‌رئیسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی با بیان اینکه بانک‌های کوچک خارجی، همچنان در اقتصاد ایران نقش‌آفرین هستند، گفت: احتمال گشایش فاینانس‌ها ۵۰ درصد است.

سرویس کسب‌وکار -

حسین سلیمی درخصوص برخی تهدیدهای خارجی علیه اقتصاد ایران از جمله رایزنی‌های مکرر ترامپ با برخی کشورها برای اعمال محدودیت بیشتر بر علیه ایران گفت: ما روی فاینانس‌ها حساب ویژه‌ای کرده‌ایم و اقتصاد می‌تواند نیازهای خود را از محل این منابع خارجی تامین کند؛ این در حالی است که به هرحال کشور به رشد اقتصادی ۷ درصدی نیاز دارد و بنابراین باید با کمک سرمایه‌های خارجی بخشی از آن را تامین کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو هیات رئیسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی افزود: البته با توجه به تهدیدهای ترامپ و تصمیم‌گیری مجدد او در ۱۱ می ۲۰۱۸ یعنی ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۹۷، اکنون احتمال گشایش فاینانس‌ها به ۵۰ درصد رسید است.

وی تصریح کرد: به هرحال باید شرایط را به گونه‌ای پیش بریم که تحریم‌ها دوباره برنگردد و البته راهکار آن هم تعامل با دنیا است؛ این درحالی است که اگر بانک‌ها نتوانند پول انتقال بدهند، به هرحال امکانات محدودی را خواهند داشت؛ اما واقعیت این است که باید تمام تلاش کنیم که فاینانس‌ها به کشور بیاید و نقل و انتقال پول و گشایش اعتبار را بتوان برای پیشبرد اهداف اقتصادی استفاده کرد.

به گفته سلیمی، اگر فاینانس‌ها به اقتصاد ایران وارد نشود، باید راه‌حل‌های دیگری را از هم‌اکنون برای اقتصاد خود پیش‌بینی کنیم؛ چراکه اگر تحریم برگردد، همه نیازهای خود از جمله رشد اقتصادی، تورم و اشتغال را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ در حالیکه اگر این سه عامل با هم کنترل شوند؛ همه آنها منجر به تولید خواهند شد و البته تولید نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و سرمایه‌گذاری بدون کمک اعتباراتی رخ نخواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال مهر که آیا بخش‌خصوصی و بانک مرکزی، کمیته خاصی برای اینکه بتوانند در صورت بازگشت تحریم‌ها، سیستم را مدیریت کنند، تشکیل داده‌اند، اظهار داشت: به هرحال همه منتظر ۱۱ می هستند و باید برای آن زمان برنامه‌ریزی کرد؛ اکنون البته بانک‌های خارجی کوچک، در اقتصاد ایران همچنان نقش‌آفرین هستند و هنوز ردپایی از بانکهای بزرگ نمی‌بینیم، چراکه نگران اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا هستند.

 

منبع: مهر

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.