احداث نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای کوچک در شبکه آب شهری

احداث نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای کوچک در شبکه آب شهری

مدیر دفتر مدیریت اجرایی طرح‎های انرژی پاک شرکت آب و فاضلاب استان تهران از طرح جدید احداث نیروگاه‎های تلمبه ذخیره‌ای کوچک در شبکه آب شهری به منظور افزایش بهره‌وری کارکرد شبکه برق خبر داد.

روشنک فهیمی مدیر دفتر مدیریت اجرایی طرح های انرژی پاک شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشست بررسی امکان توسعه زیر ساخت های هم افزای انرژی و آب ( باتری آبی ) اظهار داشت: صنعت آب و فاضلاب هم اکنون یکی از مصرف کننده های عمده برق در کشور است و این صنعت با توجه به زیر ساخت ها و امکانات موجود، می تواند دریچه ای وسیع و روشن به سوی بهبود بهره وری انرژی از طریق مدیریت هوشمند را در کشور ایجاد کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: حمایت و اجرای پروژه های باتری آبی با هدف تقویت تعاملات و عملیاتی نمودن ظرفیت های ناشناخته و مرتبط در حوزه آب و برق موجب افزایش بهره وری کارکرد شبکه برق می شود.

مدیر دفتر انرژی های پاک آبفای استان تهران تصریح کرد: این طرح با رویکرد تحقق علمی و عملی شعار اقتصاد مقاومتی، توسعه و تقویت به کارگیری توربین های کوچک برق آبی در خطوط آب شهری در دو بخش خطوط توزیع و انتقال با هدف تحقق اهداف استحصال انرژی، کاهش زمان های اوج مصرف (پیک سایی) و مدیریت فشار اجرا شده است.

وی ادامه داد: از مزایای به کارگیری این سامانه می توان به مواردی مانند تولید میزان قابل توجه انرژی پاک، کاهش بار تولید برق توسط نیروگاه های حرارتی به ویژه در ساعات پرمصرف، کاهش تلفات و آزادسازی ظرفیت خطوط انتقال انرژی، جلوگیری از هدررفت آب و انرژی و افزایش بازده تولید، فرصت مناسب برای تسویه بدهی های بخش آب به صنعت برق اشاره کرد.

فهیمی با بیان اینکه “از دیگر مزایای سامانه تنظیم فشار و تولید توان در خطوط آب شهری، ایجاد استقلال از شبکه برق سراسری برای تاسیسات کلیدی و افزایش تاب آوری و پایداری و امکان بهینه سازی تاسیسات و مدیریت هوشمند فشار و جریان در شبکه آب است”، گفت: این سیستم با تولید و مصرف انرژی در ساعات کم باری شبکه از طریق پمپاژ آب و نگهداشت آن در مخازن بالادست و سپس جاری نمودن آب بصورت ثقلی در شبکه، موجب بهره مندی از انرژی ذخیره شده می شود که از طریق توربین ها در ساعات پرمصرف می تواند علاوه بر ایجاد مخازن آب اضطراری و همچنین افزایش آب ذخیره شهری، از برهم کنش آب و برق ، هزینه های بهره برداری و تولید انرژی در نیروگاه های بارپایه را در ساعات پیک کاهش دهد که این عمل موجب توسعه ظرفیت نیروگاهی و کاهش در مدارآمدن نیروگاه های کم راندمان می شود.

وی ادامه داد: این پروژه در دو سطح آبرسانی و نیروگاهی انجام می شود که به کارگیری سیستم ذخیره ای دور متغیر موجب افزایش پایداری شبکه شده و با کاهش اختلاف پیک بار و حداقل بار مصرفی، ضریب بهره گیری از تاسیسات تولید و انتقال و توزیع برق بالاتر و در نتیجه هزینه های کمتری برای تولید انرژی و از طرفی انتقال آن تحمیل می شود.

مدیر دفتر انرژی های پاک آبفای استان تهران تصریح کرد: در شبکه ایران مطابق مطالعات توانیر مهم ترین راه افزایش ضریب بار، کوچک شدن مخرج کسر ، یعنی کاهش اوج مصرف یا کاهش همزمانی مصرف و انتقال بار به ساعات غیر اوج مصرف است.

وی افزود: جریان و فشار آب ، اراضی بایر، فاضلاب، مخازن آب و پراکندگی جغرافیایی منابع اصلی، بکر و منحصر به فرد تولید انرژی تجدیدپذیر و افزایش بهره وری انرژی نهفته در صنعت آب و فاضلاب هستند و شرکت آب و فاضلاب استان تهران برای طرح فشارشکن نفت که نخستین سامانه ملی تنظیم فشار آب و تولید توان درخطوط توزیع آب شهری است جایزه بین المللی بنیاد جهانی انرژی 2018 را دریافت کرده است.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند