کد خبر: 153954

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

مهم‌ترین ماموریتم احیای نقش گردشگری در روند توسعه ملی است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بنده از امروز ماموریت مهم خود را احیای نقش گردشگری کشور در روند توسعه ملی دانسته و خود و همه همکارانم در سازمان را موظف به تحقق این امر می‌دانم.

علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سرویس کسب‌وکار -

علی‌اصغر مونسان (رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) امروز (دوشنبه) در مراسم معارفه خود بیان داشت: شرایط امروز کشور موقعیت‌ها و فرصت‌هایی را ایجاد کرده است که متناسب با اقدامات موفقیت‌آمیز دوره اول تدبیر و امید و بعد از برجام، امکان توسعه هر چه بیشتر به ویژه در حوزه اقتصادی را فراهم آورده است.

به گزارش خبرنگار تجارت‌نیوز، وی افزود: یکی از عوامل مهمی که می‌تواند فرآیند توسعه اقتصادی را بر پایه اقتصاد مقاومتی سرعت بخشد، قطعا داشته‌های امروزمان و بهره‌برداری بهینه و پایدار از استعدادها و قابلیت‌های موجود کشور است. ایران به لحاظ جایگاه برجسته از لحاظ میراث فرهنگی در نگاه جهانیان کشوری غنی و دارای سرمایه عظیم فرهنگی و معنوی است که با برجسته‌سازی آن بهره‌برداری پایدار و توسعه مدار محقق می‌شود.

جایگاه میراث فرهنگی کشور در بین مردم چندان شناخته‌شده نیست

مونسان با بیان اینکه اهمیت و نقش میراث فرهنگی باید در اقتصاد کشور به خوبی دیده شود، چرا که منشا مهمی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی است، گفت: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در بیانات مقام معظم رهبری در جهت نقش آفرینی در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته‌اند و هم در برنامه ششم توسعه کشور بر آن تاکید شده است. علیرغم اینکه میراث فرهنگی کشورمان در رابطه عمیق و معناداری با بدنه اصلی جامعه است، اما هنوز جایگاه ارزشمند آن در بین مردم چندان شناخته شده نیست و لازم است داشته‌های میراثی خود در شهرها و استان‌های کشور را شناسایی کرده و با ثبت جهانی آنها این قابلیت‌های تاریخی و فرهنگی را هم به مردم عزیزمان و هم علاقمندان فرهنگی جهان بشناسانیم.

وی گفت: در همین راستا برنامه‌هایی از قبیل احیاء و ایجاد میراث فرهنگی جدید برای آیندگان، ایجاد حریم امن برای اماکن تاریخی و ارزشمند، بهره‌برداری از ظرفیت‌های مردمی نظیر توسعه موزه‌های خصوصی، فرهنگسازی در حفاظت و بهره‌برداری از میراث فرهنگی غنی کشور، بازنگری در روش‌های حفاظت از بناهای فرهنگی و تاریخی، اصلاح نظامنامه تعهدآور برای تمامی ارگان‌های حکومتی، نظارتی و اجرایی کشور در راستای حفظ و حراست از میراث فرهنگی، استفاده از ظرفیت‌ها و حمایت از بخش خصوصی توانمند در حوزه خدمات و تولیدات و جذب سرمایه گذاران مرتبط در بهره‌برداری از بناهای تاریخی، از این پس در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت.

ضرورت حمایت از صنعتگران حوزه صنایع دستی

مونسان تاکید کرد: صنایع دستی به عنوان یکی دیگر از جنبه‌های فرهنگی و قطعا اقتصادی هم از لحاظ اشتغالزایی و هم درآمدزایی می‌تواند اثرات پایداری بر اقتصاد شهرهای کوچک و کارگاه‌های ساخت صنایع دستی داشته باشد. از این رو باید حمایت از صنعتگران در این حوزه را در برنامه‌های سازمان قرار داد و با همکاری نهادهای مرتبط سعی در ارتقای کیفی کالاهای سنتی و نحوه عرضه آن با بسته‌‌بندی نوین کرد.

وی افزود: در حوزه صنایع دستی به‌روزرسانی، طراحی جهت تولید صنایع دستی امروزی، بسته‌بندی نوین، بازاریابی، حرکت به سمت عرضه در خور محصولات به جای فروش فله‌ای و حمایت از کارگاه‌های تولیدی و فعالان عرصه تامین صنایع دستی از جمله اقداماتی است که باید به فوریت در دستور کار قرار گیرد.

مونسان بیان داشت: همچنین ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی، به‌روزرسانی و تغییر رویه از طراحی سنتی صرف به طراحی تلفیقی و امروزی صنایع دستی کشور، احیای هنرهای سنتی در حال زوال و ثبت در فهرست میراث جهانی، ارائه راهکارها و توسعه بستر فروش بین‌المللی، طراحی و ساخت محصولات ویژه صادراتی مبتنی بر نیازهای بین‌المللی و استانداردهای جهانی، صنعتی‌سازی صنایع دستی و تولید باکیفیت با حداقل هزینه‌های ساخت، سرمایه‌گذاری در رونق کارگاه‌های تولیدی محلی هماهنگ با نیاز بازار و توسعه صادرات از طریق فراهم نمودن زمینه‌های بالندگی این صنعت از جمله برنامه‌های میان‌مدت بنده در این بخش خواهد بود.

 

 

احیای نقش گردشگری کشور در روند توسعه ملی

وی گفت: جناب آقای رئیس‌جمهور چندی قبل تاکید کردند «یکی از مهم‌ترین زمینه‌هایی که با توجه به قابلیت‌های تاریخی، فرهنگی و محیطی کشورمان می‌تواند در روند توسعه ملی موثر واقع شود، صنعت گردشگری است» بر همین مبنا بنده از امروز ماموریت مهم خود را احیای نقش گردشگری کشور در روند توسعه ملی دانسته و خود و همه همکارانم در سازمان را موظف به تحقق این امر می‌دانم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: شکوفایی گردشگری کشور می‌تواند در ایجاد اشتغال به ویژه در شهرهای کوچک و شهرستان‌ها موثر واقع شود و هم موجب رشد اقتصادی کشور شود و قطعا غفلت از این سرمایه عظیم و نادیده گرفتن ظرفیت‌های آن قابل گذشت نیست.این در حالی است که کشور ایران با وجود ذخایر عظیم جذابیت‌های گردشگری و علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، کماکان نتوانسته است جایگاهی در خور و بایسته در جذب گردشگران جهانی را به خود اختصاص دهد.

مونسان تاکید کرد: ابزار معرفی میراث فرهنگی غنی کشور، توسعه گردشگری است. برای اینکه میراث و آثار ملموس و غیرملموس معرفی و حفاظت شوند باید تسهیلات گردشگری و اقتصادی را در زون‌های اطراف آنها توسعه بدهیم. انجام این کار با تکیه بر توانمندی‌های بخش خصوصی و مشارکت با آنها و همچنین همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادها باعث ایجاد اشتغال و درآمد می شود که می‌توان بخشی از درآمدها را صرف نگهداری و حفاظت آثار کرد.

وی ادامه داد: از طرفی توسعه زون‌های اقتصادی در فضاهای گردشگری می‌تواند زمینه را برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی و بازارسازی صنایع دستی را فراهم کند. همچنین توسعه گردشگری موضعی و موضوعی نظیر گردشگری دریامحور، بوم گردی، گردشگری هنری، گردشگری تاریخی، گردشگری دینی، گردشگری مذهبی و… متناسب با پتانسیل و ظرفیت‌های هر منطقه از برنامه‌های استان‌ها در تدوین و طراحی رویدادها خواهد بود.

ایران وضعیت خوشایندی در حوزه گردشگری ندارد

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: بسیار متاسفم که باید بگویم هم اکنون کشورهایی در منطقه که قدمت آنان از سن بسیاری از ما کمتر است جایگاه بالاتری در شاخص‌های مختلف گردشگری و جذب توریست دارند و کشور ما علیرغم همه جاذبه‌های توریستی و گردشگری، وضعیت نه چندان خوشایندی در این حوزه دارد.کشور ایران بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد هم اینک رتبه ۹۳ در جهان و رتبه نهم در خاورمیانه را در شاخص رقابت‌پذیری در سفر و گردشگری دارد که قطعا جایگاهی در خور نام بلند و تاریخی ایران نیست. تلاش بنده و مجموعه همکارانم در سازمان باید در جهت ارتقای جایگاه کشور در صنعت توریسم و شناساندن جاذبه‌های متنوع دینی، فرهنگی، تاریخی و بیوتوریسم کشور به گردشگران جهانی و تبدیل ایران به یکی از مقاصد عمده گردشگری در جهان معطوف باشد.

مونسان گفت: ارتقای آگاهی عمومی و تقویت حس مسئولیت جامعه به منظور مشارکت در حفظ و احیای دارایی‌های معنوی و فرهنگ‌سازی در جهت حمایت از توریسم مهم‌ترین مسئولیت سازمان در اجرای برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت است که باید تلاش مجموعه سازمان در جهت تبلیغات منظم و هدف‌دار در این راستا شکل بگیرد.

وی افزود: همچنین نقش سازمان در توسعه و بهبود زیرساخت‌های گردشگری در کشور با توجه به ضعف مفرط در این بخش باید به نقی اولویت‌دار، چابک و توسعه‌گرا بدل شود و نه تنها بر اساس وظایف ذاتی خود بهبود و توسعه زیرساخت‌های گردشگری را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد، که با تعامل با سایر دستگاه‌های ذیربط گامی موثر در این جهت بردارد. این بخش البته نیازمند سرمایه‌گذاری است. ولی باید بدانیم با ورود هر گردشگر حدود ۱۲۰۰ دلار درآمد ارزی نصیب کشور می‌شود که این رقم معادل فروش ۳۰ بشکه نفت است. هزینه استخراج هر بشکه نفت در حدود ۱۰ دلار است که با احتساب پنج میلیون گردشگر، ۱٫۵ میلیارد دلار در سال از این محل صرفه‌جویی خواهیم داشت که این مبلغ می‌تواند به صورت صندوقی برای سرمایه‌گذاری در بخش زیرساختی گردشگری، به توسعه و بهبود زیرساخت‌ها کمک کند.

معرفی ایران به گردشگران جهانی نیازمند برنامه‌ریزی است

مونسان گفت: باید متذکر شوم که معرفی ایران به گردشگران جهانی و تبدیل آن به یکی از مقاصد عمده گردشگران، نیازمند برنامه‌ریزی و فعالیت مضاعف ریشه‌ای در حوزه روابط عمومی و برندینگ است که تلاش جدی خواهد شد در این حوزه با هدف‌گذاری‌های قابل اندازه‌گیری تفاوت و جهش‌های ملموسی را ایجاد کنیم.

رئیس جدید سازمان گردشگری تاکید کرد: استفاده از رویکردهای نوین و علمی برای اجرای فرآیندهای سازمانی به ویژه در امر بازاریابی گردشگری و جذب گردشگر از طریق شبکه‌های مجازی بین‌المللی و تعریف کردن و قرارگیری در مسیر بین‌المللی گردشگران و تورها باید به طور جدی در دستور کار سازمان قرار گیرد.همچنین اهمیت ثبت جهانی آثار میراثی ملموس و به ویژه غیر ملموس و قرار گرفتن تعداد بیشتری از این آثار در فهرست‌های بین‌المللی حائز اهمیت است و باید مورد توجه ستاد سازمان قرار گیرد.

وی افزود: لازمه توسعه گردشگری به عنوان مهمترین ماموریت سازمان احیا و معرفی میراث فرهنگی کشور و کارآمدی تولیدکنندگان در صنایع دستی است و باید به این باور برسیم که گردشگری دیگر در جهان امروز یکی از پایه‌های توسعه اقتصادی برای اغلب کشورها محسوب می‌شود.علیرغم تفاوت‌های به وجود آمده طی چهار سال گذشته در حوزه گردشگری کشورمان اما هنوز این بخش نیازمند اصلاحات ساختاری در تمامی بخش‌های عمرانی، تاسیسات شهری، حمل و نقل و فرهنگی و اجتماعی است.

مونسان بیان داشت: در این بین نقش نهادها و ارگان‌های مرتبط به ویژه در استان و شهرهای کشور و همچنین به بلوغ رساندن بخش خصوصی در اجرای طرح‌های توسعه گردشگری حائز اهمیت فراوان است.

«شهر گردشگری» ایجاد می‌شود

وی افزود: باید حسب الامر مقام معظم رهبری گردشگری را به عنوان یک اقتصاد مکمل و حتی کلان به شهرها و شهرستان‌های مستعد کشانده و با استفاده از ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی و اقلیم آنها مفهومی از توسعه گردشگری را به نام‌ «شهر گردشگری» ایجاد کنیم. توسعه مفهوم «شهر گردشگر» به عنوان مکملی برای «شهر ایده‌آل» و به عنوان شهری که علاوه بر برخورداری از ویژگی‌های شهری ایده‌آل برای شهروندان خود، دارای تسهیلات، زیرساخت‌ها و استانداردهایی برای گردشگرانی است که به این شهرها وارد می‌شوند از برنامه‌های اصلی سازمان در شهرهای منتخب خواهد بود. در «شهر گردشگر» محور توسعه اقتصادی و اشتغال ارائه خدمات گردشگری و توسعه مراکز خدماتی و تولید وفروش صنایع دستی مرتبط در اماکن میراثی و قطب‌های گردشگری خواهد بود.

مونسان تاکید کرد: در حوزه گردشگری نیز از این پس همه اجزا و ارکان سازمان موظف خواهند بود که مواردی از قبیل ترمیم کیفیت حمل و نقل عمومی با تاکید بر حلم و نقل ریلی و دریایی، طراحی مناطق نمونه گردشگری جهت جذب گردشگران خارجی، اصلاح نظام پرداخت در فضای گردشگری بین‌المللی یا طراحی سیستم کارآمد جایگزین، تمرکز بر انواع مختلف گردشگری اعم از گردشگری مذهبی و تورهای تخصصی، ساماندهی و بهبود وضعیت مراکز اقامتی و مقاصد گردشگری، ایجاد اماکن اقامتی جدید با تاکید بر سرمایه‌گذاری‌ خارجی در بخش هتل‌سازی و کمپ‌های استاندارد، ایجاد ظرفیت‌های جدید در هتلینگ، افزایش امنیت در فضای گردشگری و مهم‌تر از همه تثبیت جایگاه ایران به عنوان مقصد گردشگری و برندسازی در جهان در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: لازم است همین‌جا اعلام کنم که اشتغالزایی خصوصا در بخش گردشگری و رونق اقتصادی صنایع دستی، بهره‌مندی از نیروهای جوان و خلاق کشور، خودکفایی اقتصادی و درآمدزایی، بهره‌مندی از خدمات و توانمندی‌های بخش خصوصی، حفظ، احیاء و نگهداری میراث فرهنگی به عنوان یکی از اساسی‌ترین پایه‌های توسعه کشور، توسعه گردشگری مبتنی بر شرایط فرهنگی و تاریخی و مذهبی، رئوس سیاست‌های کلان بنده در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از این پس کلیه برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را در این چارچوب انجام خواهد داد.

زمان رخوت در حوزه گردشگری گذشته است

مونسان در ادامه گفت: امروز رئیس‌جمهور فرمود «زمانی بود که می‌خواستیم بدویم ولی مقابل ما یک در بسته به نام تحریم‌ها بود. حالا این در شکسته است» و من هم تاکید می‌کنم زمان رخوت در حوزه گردشگری گذشته است و از این پس، همه ما باید برای ایجاد جهش ملموس در این حوزه بدویم و هیچ قصوری و هیچ تعذری پذیرفته نیست.

رئیس سازمان گردشگری بیان داشت: از این پس باید برای دستیابی به سطح انتظارات رئیس‌جمهور محترم و برآورده ساختن توقعات دولت از سازمان میراث فرهنگی تلاش کرده و حداکثر توان خود را به کار بریم. این تلاش نیاز به شاخص‌های ملموس و قابل اندازه‌گیری و برنامه‌ریزی دقیق و مدون در هر حوزه دارد.

وی افزود: سازمان باید دین خود به اقتصاد کشور را ادا کند. هم در اقتصاد توریسم و هم در حوزه‌های وابسته از قبیل ایجاد اشتغال و رونق صنایع وابسته به صنعت توریسم و هم در حوزه های وابسته از قبیل ایجاد اشتغال و رونق صنایع وابسته به صنعت توریسم باید این جهش در جامعه دیده شود و این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه تک‌تک مدیران سازمان در هر حوزه‌ای برنامه‌های خود را در این جهت تدوین، ارائه و اجرا کنند و شخص بنده پیگیر این امر خواهم بود. مدیران سازمان در سراسر کشور باید با شناخت دقیق از ظرفیت‌های استانی و منطقه‌ای، برنامه خود برای توسعه گردشگری ارائه دهند و این برنامه‌ها شاخص پایش عملکرد مدیران خواهد بود.

مونسان گفت: آنچه که توقع مدیریت کلان سازمان از مدیران در سراسر کشور می‌باشد ارائه برنامه و طرح‌هایی متناسب با ظرفیت و شرایط فرهنگی و اقلیمی استان مربوطه است. از این پس مدیران باید با حضور در عرصه مدیران ایستاده و میدانی تبدیل شوند چرا که با توجه به فرصت به دست آمده باید مدیریت جهادی در سازمان تقویت شود.باید استان‌‌ها که هم محل وجود آثار میراثی و هم محل تولید صنایع دستی هستند فعال شوند و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که با جلب سرمایه‌های بخش خصوصی و همکاری دستگاه‌ها و نهادهای محلی زمینه را برای ایجاد زیرساخت‌ها و تسهیلات جذب گردشگر و توسعه اقتصادی زون‌های مرتبط و زمینه اشتغال و ایجاد درآمد را برای بومیان و فعالین در خدمات گردشگری و صنایع دستی فراهم شود.

رئیس سازمان گردشگری در ادامه بیان داشت: علاوه بر این ستاد سازمان در مرکز نیز می‌بایست با تمرکز بر موضوعات سیاستگذاری و برنامه‌ریزی نسبت به تهیه و ابلاغ محورها در هر بخش به حوزه‌های اجرایی و استانی و نظارت بر اجرای آنها اقدام کند.

مونسان گفت: مطمئنا در دوره جدید با توجه به حجم کارها و برنامه‌های سازمان نیازمند تلاش و کوشش مضاعف خواهیم بود و لازم است همگی یک دوره تحول‌گرا را در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تجربه کرده و همه هم‌پای هم در میدان کار قرار گیریم.با توجه به سوابق و تجربیات همکاران محترم انتظار این است که این دوران را به دوره شکوفایی و تحول بنیادین در حوزه‌های ذیربط سازمان تبدیل نماییم.

وی تاکید کرد: در تلاش برای اجرایی کردن برنامه‌ها و اهداف سازمان نقش بخش خصوصی همواره باید مدنظر بوده و در جهت جلب همکاری آنان لازم است سیستم اداری با کاهش بروکراسی و کوتاه کردن فرآیند اجرایی به ویژه در امور سرمایه‌گذاری، صدور مجوز و ایجاد سازوکارهای اقتصادی، تسهیل در اشتغال و کسب درآمد سرمایه‌گذاران را تضمین نماییم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن تشکر از زحمات بی‌دریغ سرکار خانم دکتر احمدی‌پور گفت: امیدوارم با یاری خداوند متعال و با استعانت از حضرت ولی عصر (عج) و با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب بتوانیم ماموریت محوله از سوی دولت تدبیر و امید را به سوی اهداف کلان و عالی با سربلندی و موفقیت به پایان برسانیم.

 

منبع: ایلنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.