نشست مشترک رییس‌جمهور با نخست‌وزیر ژاپن:

جنگی شروع شود پاسخ قاطعی می‌دهیم / همکاری‌های ژاپن و ایران پیوسته ادامه داشته است

جنگی شروع شود پاسخ قاطعی می‌دهیم / همکاری‌های ژاپن و ایران پیوسته ادامه داشته است

رییس‌جمهور کشورمان در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن گفت: ایران آغازگر جنگی در منطقه به خصوص با آمریکا نخواهد بود اما اگر جنگی شروع شود پاسخی قاطع می‌دهیم.

رییس‌جمهور کشورمان در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن گفت: ایران آغازگر جنگی در منطقه به خصوص با آمریکا نخواهد بود اما اگر جنگی شروع شود پاسخی قاطع می‌دهیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهور عصر امروز در نشست مشترک با «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن گفت: بسیار خوشحالم که جناب آقای نخست‌وزیر، آبه شینزو دعوت من را برای سفر به جمهوری اسلامی ایران پذیرفتند. امروز میزبان ایشان و هیات همراه بودیم. روابط دو کشور از قدمت تاریخی برخوردار بوده و امسال نودمین سال‌روز روابط دیپلماتیک بین دو کشور است.

وی ادامه داد: ملاقات‌های سازنده‌ای را با آقای نخست‌وزیر داشتیم و امروز هشتمین دور از ملاقات‌ها در سال‌های گذشته بود. از اینکه دولت ژاپن و شخص آقای نخست‌وزیر مصمم به روابط بین دو کشور در زمینه اقتصادی سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستند استقبال می کنیم.

رییس‌جمهور گفت: ما امروز هم در جلسه خصوصی و هم در جلسه بین هیات‌ها مذاکراتی راجع به مسائل و روابط بین دو کشور از جمله سرمایه‌گذاری ژاپن در منطقه جنوبی ایران مخصوصا چابهار و سواحل مکران داشتیم. علاقه‌مندی به ادامه خرید نفت از ایران و همچنین حل و فصل مسائل و روابط مالی و روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور نکته‌ای است که می‌تواند توسعه روابط دو کشور را تضمین کند.

روحانی افزود: ما علاوه بر مسائل مربوط به روابط دوجانبه، درباره امنیت و تنش‌زدایی در منطقه با یکدیگر گفتگو کردیم ضمن اینکه خوشحالیم که هر دو کشور برای ثبات و امنیت منطقه اهمیت بسیار زیادی قائل هستند.

وی تصریح کرد: من به آقای نخست‌وزیر گفتم ما در منطقه آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود حتی با آمریکا اما اگر جنگی علیه ما بخواهد شروع شود پاسخ بسیار قاطع خواهیم داد.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: آقای نخست‌وزیر نسبت به آینده خوشبینی قابل ملاحظه‌ای داشتند و می‌گفتند می‌بینم تغییرات مثبتی در راه است ضمن اینکه بسیار خوشحالم که آقای نخست‌وزیر در مذاکرات امروز همچنان بر حمایتشان از برجام ادامه دادند و این توافق را برای منطقه و جهان حائز اهمیت می‌دانند.

روحانی افزود: من به آقای نخست‌وزیر گفتم که ما علاقه‌مند به ادامه این توافق هستیم و اقداماتی که ایران انجام خواهد داد در چارچوب برجام و در چارچوب بند ۳۶ برجام خواهد بود.

وی اظهار داشت: من از آقای نخست‌وزیر ژاپن خواستم که بین تهران و توکیو شاهد همکاری در زمینه هسته‌ای در آینده باشیم زیرا هر دو کشور معتقد به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و هر دوی ما با سلاح‌های هسته‌ای مخالف هستیم.

رییس‌جمهور گفت: من در مذاکرات امروز بر این نکته تاکید کردم که اگر ما شاهد برخی از تنش‌ها هستیم ریشه این تنش‌ها به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بازمی‌گردد و هر زمانی که این جنگ متوقف شود شاهد تحول بسیار مثبتی در منطقه و جهان خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: از آقای نخست‌وزیر و هیات همراه تشکر می‌کنم که کاملا با حسن نیت و برای آرمان‌هایی که مورد نظر دو طرف است مانند صلح و امنیت و تنش‌زدایی در منطقه است این سفر را انجام داده‌اند و امیدوارم این سفر آغازی برای روابط بهتر بین دو کشور و تحولات مثبت در منطقه باشد.

روحانی اظهار داشت: ژاپن کشور بسیار مهمی بوده و همواره برای صلح و امنیت منطقه ما قدم‌های خوبی برداشته است و امروز هم در مذاکراتمان درباره همکاری‌های بین دو کشور برای مسئله مهاجرین، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و همچنین همکاری دو کشور در زمینه بازسازی سوریه و کمک به پایان بحران یمن گفتگو کردیم.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در نشست خبری مشترک با رییس‌جمهور ایران اظهار داشت: برای اینجانب بسیار افتخارآمیز است در سالی که نودمین سال تاسیس روابط ایران و ژاپن می‌باشد، توانستم به ایران سفر کنم. با استقبال گرم و محبت‌آمیزی روبرو شدم و از جناب آقای دکتر روحانی، رییس‌جمهور محترم ایران و از همه مردم ایران صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی افزود: اینجانب راه بسیار طولانی را پیموده‌ام تا به ایران برسم. سفر بنده به ایران 41 سال پس از آخرین سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران است. در این مدت مردم ایران و ژاپن تحولات مختلف بین‌المللی و حوادث متعددی را تجربه کرده و احساسات غیرقابل وصفی در دل داشته و گاهی احساسات پیچیده‌ای را چشیده‌اند، ژاپن و ایران به عنوان کشورهای تاریخی و به عنوان کشورهای بزرگ فرهنگی که به تاریخ بسیار قدیم افتخار می‌کنند، از طریق دل‌های مردم، رفت و آمدها را به طور قاطع و پیوسته تا به امروز ادامه داده‌اند.

نخست‌وزیر ژاپن بیان داشت: برخی از حرف‌های اینجانب که همین‌جا برای مردم ایران خواهم گفت، شاید به گوش‌های شما خوش نباشد یا گوش‌نواز هم نباشد اما چون اینجانب آرزو دارم که کمک و پشتیبان شما باشم، جسارتا این حرف‌ها را خواهم گفت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش است و متخصصان هم به وقوع درگیری احتمالی اشاره می‌کنند، اما لازم است به هر قیمتی و هر گونه‌ای که شده جلوی درگیری نظامی گرفته شود. صلح و ثبات منطقه خاورمیانه نه تنها برای رونق و سعادت این منطقه بلکه برای رونق و سعادت تمام دنیا ضروری است. هیچ کس دوست ندارد جنگ اتفاق بیافتد. ژاپن آرزو دارد جهت کاهش تنش توان خود را به کار گیرد و نقش حداکثری ایفا کند. با تمرکز بر این نکته سفر بنده به ایران انجام شده است.

آبه گفت: ایران از زمان باستان تا به امروز کشور بزرگ منطقه خاورمیانه بوده است و در آینده هم خواهد بود. با توجه به اینکه در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش می‌باشد، صلح و ثبات خاورمیانه را باید تثبیت کنیم و از وقوع درگیری تصادفی جاوگیری کنیم، لازم است که ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.

نخست‌وزیر ژاپن گفت: دین اسلام دین صلح است. اینجانب همیشه از منویت اسلام که میانه‌روی همیشه بهترین راه است، تحت تاثیر قرار می‌گیرم. اینجانب احترام بسیار زیادی قائل هستم برای اینکه مقام معظم رهبری در چندین نوبت فتوا صادر فرمودند مبنی براینکه سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای حرام است. از اینکه ایران همکاری با آژانس انرژی اتمی را ادامه داده و می‌دهد، بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم و انتظار دارم که پای‌بندی ایران به برجام ادامه پیدا کند.

وی عنوان کرد: امروز بر مبنای آن موضع اساسی با رئیس‌جمهور ایران در مورد اینکه چگونه می‌توانیم وضعیت فعلی پرتنش را آرام و تنش را کاهش بدهیم و همچنین چگونه می‌توانیم از متزلزل و بی‌ثبات شدن منطقه جلوگیری کرده و راه صلح و ثبات را جفت‌وجور کنیم، تبادل‌نظر سریع و پرمعنی را انجام دادیم.

آبه گفت: همچنین به خدمت ایشان (رییس‌جمهور ایران) عرض کردم که ما قصد داریم همکاری‌ها از جمله کمک‌های فوری بشردوستانه به سیل‌زدگان اخیر و همکاری‌هایی در زمینه‌های پزشکی و درمانی و حمایت از پناهندگان از ابتدای دفاع مردم عزیز ایران آن را از این پس نیز ادامه بدهیم.

وی افزود: چنانکه در مقدمه عرض کردم، راه طولانی را پیموده‌ایم. راه طولانی بود، اما اعتقاد راسخ دارم که راهی که در جلوی چشمانمان است و خواهیم پیمود، حتما راه باز و همواری است و همراه با منظره قشنگی است. برای تحقق این امر هر دو باید تلاش کنیم و آن تلاش نیازمند صبر و شکیبایی زیادی است.

نخست‌وزیر ژاپن در پایان بیان داشت: با این وجود امر تلاشی است که برای صلح در خاورمیانه و در تمام دنیا باید انجام بدهیم. برای این هدف ژاپن مصمم است که از این پس ناامید نشود و نقش حداکثری را در حد توان خود ایفا کند. امروز اولین قدم در این راه است. اینجانب خیلی دوست دارم شما را دوباره ببینم و مطمئنا در آینده نه چندان دور دوباره فرصت فراهم خواهد شد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند