بیانیه رسمی ایران خطاب به سازمان جهانی دریانوردی

ادعاهای آمریکا علیه کشتی‌های ایرانی بی‌اساس است

ادعاهای آمریکا علیه کشتی‌های ایرانی بی‌اساس است

سازمان بنادر و دریانوردی ایران به عنوان نماینده حاکمیتی جمهوری اسلامی در عرصه دریایی در بیانیه‌ای رسمی اتهام‌های بی‌اساس آمریکا علیه ناوگان دریایی ایران را تکذیب کرد.

پس از آغاز دور جدید ایالات متحده آمریکا علیه ایران عرصه دریایی کشور به عنوان مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی فعال نیز با مشکلات و محدودیت‌هایی روبه‌رو شده که با وجود تمام آنها همچنان کار در بخش‌های مختلف این عرصه حساس ادامه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،درکنار محدودیت‌های رسمی ایجاد شده، آمریکا تلاش کرده با به وجود آمدن برخی شایعات علیه کیفیت کشتی‌های ایرانی فعال سایر کشورهای دنیا را نیز نسبت به تحریم یا محدود کردن حرکت ناوگان دریایی ایران وسوسه کند، موضوعی که سازمان بنادر و دریانوردی در بیانیه‌ای رسمی رسما آن را تکذیب کرد.

این سازمان در بخش ابتدایی بیانیه خود کشتیرانی بین‌المللی را یک فعالیت چندجانبه دانسته که با استفاده از مقررات وضع شده از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در دریاهای مختلف جهان فعالیت می‌کند و این موضوع باید بدون تبعیض سیاسی، بومی یا نژادی در دستور کار قرار گیرد.

ایران که از سال ۱۳۳۷ رسما به عضویت این سازمان درآمده در طول دهه‌های گذشته همواره نقشی فعال در فعالیت‌ها و رویدادهای این سازمان برعهده داشته و برای چند دوره متوالی به مدیریت شورای آیفو درآمده است.

با توجه به موقعیت حساس دریایی ایران همواره ناوگان دریایی کشور با قدرت در عرصه‌های مختلف فعالیت کرده و براساس اطلاعات سازمان بنادر در حال حاضر بیشتر از ۷۰۰ شناور فعال در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان با نام ایران فعالیت می‌کند که این موضوع ناوگان کشور را در رده بیست‌ویکم کشورهای جهان قرار داده است.

ایران همواره خود را موظف به تضمین ایمنی و کیفیت فعالیت شناورهای تحت پرچم ایران متعحد دانسته و از این‌رو در تحریم‌های گذشته و دوره پسابرجام نیز همواره موسسات رده‌بندی استانداردهای شناورهای ایران را تایید کردند. یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در این حوزه به آرمان‌های دریایی و زیست محیطی باز می‌گردد که ایراه مواره در این بخش‌ها با وضع قوانین دقیق و سختگیرانه داخلی حرکت کشتی‌های خود را تضمین کرده است.

شرکت ملی نفتکش با سابقه ۶۳ ساله به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ها در عرصه دریایی جهان به‌شمار می‌رود که ناوگان آن هرگز استانداردهای بین‌المللی موجود را کنار نگذاشتند. با این همه ایالات متحده آمریکا اقدام به وضع تحریم‌های سنگین و غیرمنصفانه علیه ایران کرده تا بتواند صنایع کشتیرانی کشور را زمین‌گیر کند.

سازمان بنادر در این بخش از بیانیه خود اعلام می‌کند که آمریکا تلاش کرده با توسل به طرح اتهامات نادرست در حوزه معیارهای ایمنی و زیست محیطی علیه کشتی‌های ایران فضای بین‌المللی را آلوده کند. این اتهامات بی‌اساس بوده و در سایه سوابق درخشان شناورهای ایرانی مردود می‌شود.

سازمان بنادر در بخش پایانی بیانیه خود با تاکید مجدد بر اعتقاد راسخ ایران در حفظ بالاترین استانداردها در حوزه ایمنی، کیفیت و محیط زیست رویکرد آمریکا را اقدامی علیه روح و روند آیمو دانسته و اعلام کرده است که این ادعاهای شفاهی نمی‌تواند علیه اقتصاد دریایی ایران اثری قابل توجه داشته باشد.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند