کد خبر: 157264

ادغام بانک‌ها به صلاح نظام بانکی است

یک کارشناس ادغام را راه حل بحران‌های نظام بانکی در کشور دانست.

ادغام بانک‌ها
سرویس بانک و بیمه -

یک کارشناس بانکی گفت: با ادغام بانک‌ها در هزینه‌های ستاد صرفه‌جویی شده، قیمت تمام‌شده پول پایین می‌آید، کارایی افزایش پیدا می‌کند و دارایی‌های غیرضرور نیز آزاد خواهد شد، در نتیجه بانک‌ها چابک‌تر می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهاءالدین هاشمی حسینی در مورد ادغام بانک‌های زیان‌ده زیرمجموعه نیروهای مسلح گفت: زیان‌ده بودن بانک‌ها به شرایط اقتصادی، تحریم بانک‌ها، بالا بودن مطالبات معوق، کسری بودجه دولت برای پرداخت مطالبات شرکت‌های دولتی و پیمانکاران وابسته است.

وی افزود: الزام قانونی این است که یک شخصیت حقوقی واحد نمی‌تواند مالک چند بانک باشد و سهام چند بانک را نیز داشته باشد.

هاشمی حسینی خاطرنشان کرد: از نظر اقتصادی نیز ادغام بانک‌ها و موسسات مالی‌ نیازمند پیش‌نیازهایی است، سهامداران و فرهنگ مشترک داشته و دارای اهداف و ماموریت‌های مشترک و یکسان باشند.

این کارشناس ارشد بانکی گفت: برای ادغام، بانک‌ها باید همسان باشند (بانک‌های تجاری و یا بانک‌های تخصصی). بانک‌های مربوط به وزارت دفاع و نیروهای مسلح دارای این ویژگی برای ادغام هستند که بتوانند بانک قوی‌تری را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه ادغام فواید زیادی دارد، نه تنها برای نیروهای مسلح بلکه برای تمامی بانک‌هایی که شبیه هم هستند، گفت: بانک‌هایی که دارا‌ی یک حوزه فعالیت و سهامداران منسجم هستند می‌توانند ادغام شوند.

وی افزود: البته سیستم بانکی ما در شرایطی نیست که برخی بخواهند برایش جوی ناامن ایجاد کنند و مشتریان را بترسانند، هیچ جای دنیا بدون مستند نمی‌توانند در مورد بانک‌ها صحبت کنند، زیرا برخی‌ از شایعات و اخبار مشکلات بزرگی را برای مردم به وجود خواهد آورد.

 

منبع: ایلنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.