اذغان حجتی بر عقب‌ماندگی مکانیزاسیون کشاورزی

اذغان حجتی بر عقب‌ماندگی مکانیزاسیون کشاورزی

وزیر کشاورزی گفت: در حوزه مکانیزاسیون باغداری، صنعت طیور و آبزی پروری که روز به روز در حال گسترش است، همچنان عقب هستیم و با نقطه مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.

محمود حجتی درباره موضوع جایگزینی صنعت با کشاورزی به عنوان راهکار حفظ اشتغال در دوران بحران آب که اخیرا مطرح شده، بر ارتباط مستقیم توسعه کشاورزی با توسعه صنعتی تاکید و اظهار کرد: هرگونه توسعه صنعتی که امکان آن وجود دارد و ما در آن مزیت داریم باید انجام شود. بخش عمده‌ای از این صنایع هم می‌تواند در خدمت کشاورزی باشد و بخشی از توسعه صنعتی می‌تواند در خدمت توسعه کشاورزی باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر جهاد کشاورزی از صنعت و کشاورزی با اشاره به نیاز بخش کشاورزی به صنایع بالادستی و پایین‌دستی، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از صنایع اشتغال‌زا که دارای ارزش افزوده بالایی هستند و با ظرفیت نسبی بالاتری نسبت به سایر حوزه‌ها فعالیت می‌کند صنایع غذایی و محصولات کشاورزی موجب پایداری صنایع غذایی شده است.

حجتی به عنوان زنجیره متصل بهم تعبیر کرد و گفت: اثبات هیچکدام موجب نفی دیگری نمی‌شود.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی در ایران نسبت به سایر کشورها، اظهار کرد: منابع آبی موجود در کشور کم است، ولی همین آب موجود حجم زیادی دارد و می‌توانیم بسیار بهتر از آن استفاده کنیم و باید در این راستا اقدام شود.

وزیر جهاد کشاورزی درخصوص ارزیابی‌اش از توانمندی‌های مجتمع کشت و صنعت فدک زرندیه و ایجاد مزرعه تحقیقاتی کشت گندم، جو و کلزا در زرندیه گفت: مجتمع کشت و صنعت فدک زرندیه یک مجتمع کارآفرین موفق است که در حوزه زنجیره تولیدات کشاورزی فعالیت می‌کند.

وی کشت ارقام گوناگون بذر در مزرعه تحقیقاتی این مجتمع برای اولین بار در کشور را نشانگر فعالیت علمی و تحقیقاتی این مجتمع در حوزه کشاورزی دانست و گفت: این گونه کشت‌ها موجب افزایش راندمان و ارتقای بهره‌وری در حوزه زراعت خواهد شد و الگویی برای کشاورزان در سراسر کشور است.

حجتی به توسعه باغات پسته و فرآوری بذر در این مجتمع نیز اشاره و تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه بذر و ساخت ادوات کشاورزی نظیر تراکتور از دیگر مزیت‌های کشاورزی است.

وی گفت: جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای تولید کود و سموم کشاورزی از نقاط قوت این مجتمع است. آزمایشگاه مرجعی که می‌تواند در این مرکز ایجاد شود می‌تواند پاسخگوی نیازهای مربوط به آزمایش سم در سطح ملی و منطقه‌ای باشد.

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم توسعه مکانیزاسیون در کشور تاکید کرد و گفت: در چند سال گذشته نزدیک به ۵۰۰۰ میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون سرمایه‌گذاری شده است و با توجه به مکانیزمی که در بانک کشاورزی ایجاد شد اقدامات خوبی در توسعه مکانیزاسیون صورت گرفت.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند