ولی‌الله سیف:

ارتباط بانک‌های مرکزی اروپا با ایران ادامه دارد

ارتباط بانک‌های مرکزی اروپا با ایران ادامه دارد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ارتباط بانک‌های مرکزی اروپا با بانک مرکزی ایران ادامه دارد و روند مذاکرات با اتحادیه اروپا در آینده وضعیت روشن‌تری برای تصمیم‌گیری در اختیار مسئولان قرار خواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ارتباط بانک‌های مرکزی اروپا با بانک مرکزی ایران ادامه دارد و روند مذاکرات با اتحادیه اروپا در آینده وضعیت روشن‌تری برای تصمیم‌گیری در اختیار مسئولان قرار خواهد داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از بانک مرکزی، «ولی‌الله سیف» در دیدار جمعی از مدیران مسئول رسانه‌ها و کارشناسان ارتباطات، خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام را کم‌هزینه‌ترین روش برای ایران خواند و گفت: مذاکره ایران و اروپا حول محور حضور ایران در برجام ادامه دارد و در این گفت‌وگوها روابط بانکی دوجانبه نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

ثبات در بازار ارز و استمرار آن اولویت بانک مرکزی است

رئیس‌ کل بانک مرکزی، ثبات در بازار ارز و استمرار آن را از اولویت‌های این نهاد ناظر دانست و افزود: همواره دوره پرفشار تقاضا در بازار ارز در سه‌ماهه سوم سال وجود داشته و در دوره سه‌ماهه چهارم سال، قیمت ارز به روند طبیعی خود باز می‌گشت، اما در پایان سال ۱۳۹۶ با التهاب‌آفرینی آمریکایی‌ها، همکاری برخی کشورهای منطقه و تحلیل‌هایی درباره خروج آمریکا از برجام، نرخ ارز از روند طبیعی خود خارج شد.

سیف افزود: در وضعیت کنونی، با توجه به فشارهای آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها، تنها روش کنترلی با نرخ یکسان پاسخگوی نیازهای اقتصادی کشور است.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: وجود نرخ یکسان در کشور مورد توافق اغلب کارشناسان است و این نرخ براساس واقعیت‌های متغیرهای کلان اقتصادی کشور تعدیل خواهد شد.

وی با تشریح اهمیت سامانه نیما در چرخه تجارت خارجی کشور گفت: سامانه نیما با ایجاد شفافیت در تامین و تخصیص ارز مورد نیاز کشور به تدریج جایگاه خود در تجارت خارجی کشور را پیدا خواهد کرد و با رفع ایرادات احتمالی بازوی توانمند بانک مرکزی در بخش نظارت ارز خواهد شد.

اصلاح نظام بانکی نیازمند همکاری رسانه‌هاست

رئیس کل بانک مرکزی خواستار حمایت رسانه‌ها در مسیر اصلاح ساختار نظام بانکی و تبیین اهمیت این موضوع در افکار عمومی شد.

وی با بیان اینکه خطر بزرگی با سامان‌دهی موسسات غیرمجاز از اقتصاد کشور رفع شده است، گفت: موسسات غیرمجاز یک بلای جدی برای اقتصاد کشور بود و روزبه‌روز مشکلات ناشی از فعالیت خارج از چارچوب این موسسات بزرگتر می‌شد.

سیف حل مسئله موسسات غیرمجاز را نیازمند هماهنگی و همکاری بین قوا و سایر دستگاه‌ها دانست و افزود: اگر فرآیند سامان‌دهی زودتر آغاز می‌شد، هزینه‌های کمتری برای اقتصاد کشور و نظام بانکی داشت اما مدیریت این موضوع تا زمان آغاز کار دولت یازدهم با روش‌های غیرکارشناسی، موجب هدررفت منابع و سرمایه‌های کشور می‌شد.

وی ادامه داد: در این زمان بانک مرکزی با عزم جدی برای سامان‌دهی موسسات غیرمجاز وارد عمل شد و خطر بزرگی را از اقتصاد کشور رفع کرد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: زمانی موسسات غیرمجاز ۲۵ درصد نقدینگی کشور را بدون هیچ نظارتی مدیریت می‌کردند اما اکنون با اقدام‌های بانک مرکزی هیچ موسسه غیرمجاز حائز اهمیتی در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به تعمیم مشکلات موسسات غیرمجاز به نظام بانکی در ابتدای دوره سامان‌دهی گفت: برخی رسانه‌ها با تعمیم مشکل موسسات غیرمجاز به کل شبکه بانکی و نشان دادن تصویری نادرست از فعالیت‌های آنان، کار ساماندهی را با مشکل مواجه می‌کردند و به این ترتیب، افکار عمومی در مقابل بانک مرکزی قرار می‌گرفت.

سیف ادامه داد: در عین حال رسانه‌های دیگری هم بودند که مسئولانه به این موضوع پرداختند و بانک مرکزی را در این مسیر یاری کردند که جای قدردانی دارد.

وی یادآور شد: در آغاز مسیر سامان‌دهی، برخی با اطلاعات نادرست و ناکافی از عمق بحران، بانک مرکزی را برای حل مسئله با روش‌های نادرست تحت فشار قرار می‌دادند که با درایت این بانک و حمایت سران سه قوه، توانستیم این خطر بزرگ را از بازار پولی و بانکی کشور دور کنیم.

به گفته سیف، اگر از ابتدا نگاه و بینش درستی درباره موضوع بین همه ارکان حاکمیت و رسانه‌ها وجود داشت، سامان‌دهی با هزینه کمتری انجام می‌شد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره منابع تخصیص یافته برای حل مشکلات سپرده‌گذاران نیز گفت: منابع تخصیص داده شده با تصمیم کمیته منتخب سران سه قوه پرداخت شده و تاکنون هیچ پولی بدون پشتوانه به سپرده‌گذاران پرداخت نشده و براساس دارایی‌های شناسایی شده، خط اعتباری برای تسویه با ذی‌نفعان اختصاص یافته است.

اصلاح نظام بانکی مطابق با استانداردهای روز دنیا یک ضرورت است

سیف اصلاح نظام بانکی مطابق با استانداردهای روز دنیا را یک ضرورت برای اقتصاد کشور خواند و گفت: این اقدام یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی در سال‌های اخیر بوده است.

وی، الزام بانک‌ها به ارائه صورت‌های مالی بر اساس استاندارد بین‌المللی IFRS، جلوگیری از پرداخت سودهای موهوم به صاحبان سهام از محل سپرده‌ها و اصلاح رفتار دولت در قبال برداشت از منابع بانک‌ها و بدهی دولت به بانک‌ها را مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی در راستای اصلاح نظام بانکی برشمرد.

به گفته سیف، یکی از اولویت‌های اقتصادی کشور که نیاز به همفکری، انسجام و وحدت در مجموعه حاکمیت دارد، ادامه روند اصلاح نظام بانکی است که باید این نظام با استانداردهای بانکداری دنیا انطباق داشته باشد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند