ارزش واگذاری سهام برخی شرکت‌ها صفر است

ارزش واگذاری سهام برخی شرکت‌ها صفر است

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افشا کرد: ارزش واگذاری سهام برخی شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی در فرایند اصل ۴۴ نزدیک به صفر است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهام و اموال و داریی دولت متعلق به ۶۳۱ بنگاه امسال در صف واگذاری به بخش خصوصی و تعیین تکلیف قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پوری‌حسینی با بیان اینکه سهام و اموال و داریی دولت متعلق به ۶۳۱ بنگاه امسال در صف واگذاری به بخش خصوصی و تعیین تکلیف قرار دارند، گفت: سال گذشته از تیر ماه تا آبان مواجه با تغییر دولت بودیم و جایگزینی وزرای اقتصادی را شاهد بودیم، بر این اساس عملا واگذاری‌ها از اواخر آبان شروع شد.

نظارت بر واگذاری‌ها

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره نظارت بر روند واگذاری‌ها هم اذعان داشت: نظارت بر واگذاری ها بر عهده سازمان خصوصی‌سازی است.

پوری‌حسینی افزود: هر شرکتی که در بورس پذیرفته شده باشد، مزایده آن در بورس انجام می‌شود و اگر پذیرفته نشده باشد؛ روند مزایده آن در خارج از بورس انجام می‌شود.

وی گفت: نام شرکتی که در لیست واگذاری قرار می‌گیرد، اختیار آن در دست وزارت امور اقتصاد و دارایی است، ضمن این که در برخی مواقع هم برای تسهیل در امر واگذاری، تفویض اختیار هم صورت می گیرد.

ارزش بازدهی، مبنای قیمت شرکت‌ها

پوری حسینی با بیان این که باید بپذیریم که ارزش بازدهی، مبنای قیمت شرکت‌ها در واگذاری‌ها باشد، تاکید کرد: اگر ارزش بازدهی مبنای قیمتی باشد، در روند واگذاری، استقبال خوبی از این بنگاه‌ها می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: ارزش واگذاری برخی شرکت‌ها نزدیک صفر است، در این مواقع در روند قیمت‌گذاری به مشکل برمی‌خوریم.

همچنین پوری‌حسینی با اشاره به برخی موانع در روند واگذاری‌ها، افزود: در همه کشورها این موانع وجود دارد اما در کشور ما به دلیل برخی سازوکارهای خاص و اظهارات نسجیده برخی مسئولان که سر رشته خاصی در این زمینه ندارند، روند خصوصی‌سازی با مشکل مواجه شده است.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند