موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کاهش ارزش چک‌های برگشتی/یک ماهه 14.8 هزار میلیارد تومان چک برگشت خورد

کاهش ارزش چک‌های برگشتی/یک ماهه 14.8 هزار میلیارد تومان چک برگشت خورد

در مهر ماه سال جاری بیش از یک میلیون فقره چک به ارزش 14.8 هزار میلیارد تومان برگشت خورد که در مقایسه با شهریور ماه امسال ارزش چک‌های برگشتی 700 میلیارد تومان معادل پنج درصد کاهش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی در مهر ماه سال جاری در کل کشور بیش از 8.9 میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر 93 هزار میلیارد تومان مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 8.1 درصد کاهش و از نظر مبلغ سه درصد افزایش داشته است.

از 8.9 میلیون فقره چک مبادله شده در مهر ماه سال جاری 7.7 میلیون فقره چک به ارزش 78 هزار میلیارد تومان وصول و 1.1 میلیون فقره چک به ارزشی حدود 14 هزار میلیارد تومان برگشت داده شده است.

در مهر ماه سال 1397 در بين استان‌های کشور بيشترين نسبت تعداد چک‌های وصـولی بـه کـل چک‌های مبادله‌ای، متعلق به استان گیلان و یزد بوده؛ به طوری که در این استان‌ها حدود 90 درصد چک‌ها وصول می‌شود.

استان البرز با 88.6 درصد و کرمانشاه با 88.1 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین در ماه مذکور در بين استان‌های کشور احتمال برگشت خوردن چک در استان کهگیلویه و بویر احمد بیشتر بوده، به طوری که این نرخ از 20 درصد در مرداد ماه امسال به بیش از 22 درصد در مهر ماه رسیده است.

بررسی آمارها نشان می‌دهد بيشترين نسبت تعداد چک‌های برگشتی بـه کـل چک‌های مبادله‌ای به استان کهگیلویه و بویر احمد تعلق دارد، در این استان 22.7 درصد چک‌ها برگشت داده می‌شود؛ استان کردستان با 19.8 درصد و چهارمحال و بختیاری با 18.8 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند