ارقام جدید برنج به برنج‌کاران کشور اعلام شد

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: ارقام جدید گیلانه، رقم بدون ریشک رش و ارقام اصلاح شده به روش موتاسیون به نام‌های قدسی و طاهر به کشاورزان معرفی شدند.
ارقام جدید برنج به برنج‌کاران کشور اعلام شد

مریم حسینی، گفت: رفع معایب ارقام محلی برنج از اهداف این موسسه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: در فرآیند اصلاحی معرفی ارقام جدید، بهره‌گیری از ارقام محلی را بعنوان یکی از والدین در تلاقی‌ها مدنظر قرار می‌دهیم تا کیفیت رقم معرفی شده مطابق با ذائقه مردم بوده و بازارپسندی بالایی داشته باشد.

 حسینی اشاره به معرفی ارقام جدید گیلانه، رقم بدون ریشک “رش” دارای کیفیت قابل رقابت با ارقام محلی استان و ارقام اصلاح شده به روش موتاسیون به نام‌های قدسی و طاهر بعنوان ارقام متحمل به خشکی نام بردند که در عین حفظ کیفیت از عملکرد بالاتری برخوردار هستند.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور تولید بذور گواهی شده را از اقدامات موثر سالهای اخیر برشمرد و تصریح کرد: با بهره‌گیری از این بذور گواهی شده که عاری از بذر علف‌های هرز است از بروز بوته‌های خارج از تیپ در مزرعه ممانعت بعمل می‌آید.

دکتر حسینی تاکید کرد: با مدیریت صحیح به راحتی می‌توان با مصرف ۳۰ کیلوگرم بذر گواهی شده برنج نشای یک هکتار را تامین کرد و در جهت کاهش هزینه تولید برنج گام مهمی برداشت.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز