از سرگیری معاملات نفتی بانک‌های ژاپنی با ایران

از سرگیری معاملات نفتی بانک‌های ژاپنی با ایران

منابع آگاه خبر دادند که قرار است بانک‌های بزرگ ژاپنی پس دریافت مجوز نظارتی نهایی، معاملات نفتی با ایران را از سر بگیرند.

منابع آگاه خبر دادند که قرار است بانک‌های بزرگ ژاپنی پس دریافت مجوز معاملات نفتی با ایران را از سر بگیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، پلاتس به نقل از منابع آگاه نوشت قرار است بانک‌های بزرگ ژاپنی پس دریافت مجوز نظارتی نهایی، معاملات نفتی با ایران را از سر بگیرند و برای پالایشگاه‌های این کشور که بارگیری نفت از ایران را در ماه جاری میلادی آغاز می‌کنند، راه را هموار می‌کنند.

یکی از این منابع آگاه گفت پس از مجوز مقامات نظارتی ژاپن و آمریکا، بانک‌های ژاپنی قادر خواهند بود تا اعتبارات اسنادی برای مبادلات مربوطه صادر کنند.

وی افزود: انتظار می‌رود این بانک‌ها پرداخت‌های پالایشگاه‌های ژاپنی برای واردات نفت ایران عمدتا به صورت ین دریافت می‌کنند.

دو بانک از این بانک‌ها از اظهارنظر در این رابطه خودداری کردند.

اخیرا نگرانی‌های پالایشگاه‌ها و شرکت‌های کشتیرانی ژاپن در مورد بیمه کشتیرانی (محموله‌های ایران) برطرف شده است.

هلدینگ JXTG ژاپن قصد دارد تا بارگیری نفت ایران را در پایان ماه ژانویه ازسرگیرد. در عین حال، شرکت کوزمو اویل نیز در نظر دارد تا به محض دریافت مجوز، در پایان ماه ژانویه، حدود 1.8 میلیون بشکه نفت از ایران بارگیری کند. این اطلاعات را روسای این شرکت‌ها در 7 ژانویه به پلاتس داده بودند.

تسوتوما سوگیموری، رئیس هلدینگ JXTG، مادر پالایشگاه نیپون اویل اند انرژی، بزرگ‌ترین پالایشگاه‌ ژاپن گفت: «ما امید داریم که واردات نفت از ایران را به زودی ازسر بگیریم…. ازآنجایی که ایران را منبع مهم نفت خام می‌دانیم، قصد داریم بارگیری را به سرعت و به محض اجازه انجام این کار ازسربگیریم».

شونیچی تاناکا، رئیس کوزمو اویل نیز گفت پس از اینکه نگرانی‌های بیمه کشتیرانی رفع شد، پیش از آغاز ازسرگیری بارگیری از ایران، منتظر اجازه نهایی از سوی بانک‌های ژاپنی است.

سخنگوی نیپون اویل اند انرژی و کوزمو اویل امروز گفت این پالایشگاه‌ها هنوز در حال آماده شدن برای ازسرگیری واردات نفت از ایران هستند.

ژاپن در میان 8 کشوری است که معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را دریافت کردند. با این حال، نبود شفافیت در مورد قوانین بیمه کشتی‌ها، پالایشگاه‌های ژاپنی را بر آن داشت تا از بارگیری نفت ایران برای ماه ژانویه علی‌رغم داشتن معافیت خودداری کنند.

ژاپن در ماه نوامبر نفتی از ایران وارد نکرد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند