از موزه‌های شهر اصفهان دیدن کنید

از موزه‌های شهر اصفهان دیدن کنید
اصفهان شهری باستانی در مرکز ایران است که سومین شهر پهناور ایران پس از تهران و مشهد و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از این دو شهر محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این شهر که پس از انتخاب شدن به عنوان پایتخت ایران در دوره صفویان رونق زیادی گرفت، آثار و بناهای زیادی برای دیدن دارد و یکی از دیدنی‌ترین و توریستی‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. برای سفر به اصفهان همین امروز بلیط هواپیما ارزان را از فلایتیو بخرید.

با وجود اینکه اصفهان به داشتن معماری زیبای اسلامی، بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، تونل‌های زیبا، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصر به فرد معروف است، موزه‌های ارزشمندی هم دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

موزه کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک بین سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۶ ساخته شده است. این موزه به کوشش فرزند نویسنده کتاب «تاریخ جلفای اصفهان»، برای نگهداری کتاب‌ها، نسخ خطی و اشیای تاریخی ایجاد شد و تا سال ۱۹۳۰ با هدف موزه و کتابخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت. (بهترین قیمت بلیط اتوبوس را از فلایتیو تهیه کنید.)

در این موزه می‌توانید انواع کتاب‌ها و نسخه‌های خطی مانند یک کتاب انجیلِ متعلق به قرن دهم میلادی که بر روی پوست و قرآنی ترجمه شده به زبان ارمنی نوشته شده به همراه تابلوهای گچ بری و نقاشی از جمله سیاه قلمی که آنرا منصوب به حضرت ابراهیم می دانند و یا تمثال حضرت مریم و نقاشی های به جا مانده از کاخ های صفوی، زیورآلات، منسوجات و البسه ارامنه، ظروف چینی و سفالی و … را ببینید. (فلایتیو همواره بهترین قیمت بلیط هواپیما اصفهان را ارایه می کند.)

اما دیدنی‌ترین و بی نظیرترین اثر موزه را شاید بتوان آیه ای از انجیل دانست که بر روی تارمویی حکاکی شده و تنها با چشم مسلح قابل مشاهده است.

از این موزه زیبا می‌توانید همه روزه به جز جمعه‌ها، ایام سوگواری و تعطیلات ارامنه دیدن کنید.

موزه چهلستون

چهلستون نام یکی از بناهای دوره صفویه در اصفهان است که از نظر معماری یکی از باشکوه‌ترین بناهای آن دوران به شمار می‌رود.

این بنا که برای نخستین بار در سال ۱۳۳۷ شمسی برای عموم مردم افتتاح شد، پس از یک دوره وقفه و بازسازی در بهمن ماه سال ۱۳۶۷ با نام موزه چهلستون مجددا کار خود را آغاز کرد.

اشیای نمایش داده شده در این موزه از نوع باستان‌شناسی و مردم‌شناسی است و نسخ خطی، نگارگری و ظروف کاربردی و تزیینی متعلق به دوران اسلامی در آن دیده می شود پس از کاخ گلستان، این موزه در میان موزه‌های ایران مقام دوم را از نظر قدمت دارد.

موزه هنرهای معاصر اصفهان

موزه هنرهای معاصر اصفهان در بنایی مربوط به دوره صفویه قرار دارد که در مرکز شهر و نزدیک به چهلستون قرار دارد.

در این موزه‌ مجموعه‌ای از آثار هنری در زمینه‌های متفاوت نگهداری می‌شود و نمایشگاه‌های مختلفی نیز به مناسبت‌های گوناگون در آن بر پا می‌گردد که اکثر آنها در زمینه هنرهای اسلامی چون خوشنویسی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای هستند.

در حال حاضر این آثار در فضایی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی در ۷ بخش به نمایش درآمده‌اند.

بخش‌های مختلف این موزه: بخش خط و کتابت، آثار لاکی و روغنی، دستبافته و رودوزی‌های سنتی، نگارگری، آثار فلزی، آبگینه، سفال، چینی و آثار چوبی.

موزه هنرهای تزیینی ایران (رکیب خانه)

موزه هنرهای تزئینی ایران در یکی از عمارت های تاریخی به نام رکیب خانه قرار دارد و فضایی حدودا ۲۶۰۰ متری برای موزه دائمی و ۱۲۰۰ متری برای فضای نمایشگاهی دارد.

در این موزه مجموعه‌ای از منسوجات دست بافته، رو دوزی، انواع بافت زری، مخمل، ترمه، ملیله دوزی، آثار خطی، یاقوت مستعصمی واضح، خط ثلث و آثار میرعماد و دختر میرعماد و … به چشم می‌خورد.

همچنین این موزه دارای کتابخانه تخصصی با حدود ۱۵۰۰ جلد کتاب هنری است که علاقه‌مندان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند