سوال روحانی از بانک‌ها:

از کجا آورده‌اید این همه شعبه زده‌اید؟

از کجا آورده‌اید این همه شعبه زده‌اید؟

رئیس‌جمهور در جمع مدیران بانکی با انتقاد از افزایش شعب بانک‌ها در سطح شهر گفت: یک بانک یا موسسه از کجا پول آورده است که این همه ساختمان را خریداری کند آن هم ساختمان گران‌قیمت.

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در مجمع عمومی بانک مرکزی که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شده بود به ایراد سخنانی در حوزه بانکی پرداخت و گفت: عدم شفافیت‌ها، عدم نظارت‌ها و پرهزینه بودن موسسات و بانکها علت اصلی این مسئله بود به نظر من بانک مرکزی اگر اختیاراتی نیاز دارد اخذ کند چرا یک بانک در یک خیابان این همه شعبه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: مبنای آن چیست؟ کجای دنیا چنین سابقه‌هایی هست؟ یک بانک یا موسسه از کجا پول آورده است که این همه ساختمان را خریداری کند آن هم ساختمان گران‌قیمت. چرا پول مردم را با ایجاد شعبه‌های متعدد حبس کرده‌اند. یک بانک چقدر باید شعبه داشته باشد و چرا پول‌های مردم را به خاطر ایجاد شعبه حبس می‌کنند.

روحانی در ادامه با انتقاد از ایجاد روند بنگاه‌داری بین بانک‌های کشور گفت: این پولها باید صرف امورات جاری و مسائل مالی بانک‌ها شود. چرا اینقدر بنگاه‌داری در بین بانکهای ما رواج یافته است. مگر بانک باید بنگاهدار باشد؟ با چه مبنایی چنین اقداماتی را انجام می‌دهند.

رئیس‌جمهور افزود: درحال حاضر ما به بانک‌ها به خصوص بانکهای دولتی از طرف وزیر اقتصاد اعلام می‌کنیم که باید اموالی را که نیاز ندارند بفروشند و در معرض فروش قرار دهند. در گزارشی که اخیرا اعلام شد روند نسبتا خوب بود که باید ادامه یابد.

وی با بیان اینکه همه بانک‌ها نیز باید این کارها را انجام دهند، گفت: بانک‌های خصوصی نیز از پول مردم ایجاد می‌شوند این پول و این عدالتی که ما می‌گوییم رهبرمعظم تاکید داشتند اخیرا و بارها اعلام کردند که باید تسهیلات به صورت عادلانه بین مردم توزیع شود.

روحانی افزود: هرکسی پول می‌گیرد آن را به موسسه و بنگاه خود اختصاص می‌دهد و دیگر به مردم نمی‌رسد. از مردم پول می‌گیرند و آن را به بنگاه‌های خود اختصاص می‌دهند. اگر اینگونه شد ما مشکل پیدا خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور خطاب به حاضرین در این مجمع گفت: اموال را آزاد و فعال کنید. اجازه دهید آنها برای رشد اقتصادی و در این مسیر قرار گیرند.

وی ادامه داد: این آرزوی همه ماست. اشتغال، رونق و رشد اقتصادی آرزوی همه ماست و این امر تحقق‌پذیر است به شرطی که همه دست به دست هم دهیم. در سال آینده تلاش می‌کنیم تورم تک رقمی ادامه یابد و باید تلاش کنیم رشد اقتصادی مناسب و با افزایش روبرو باشد

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند