موضوعات داغ:
معاون سازمان ملی استاندارد:

از ۳۰ هزار استاندارد تدوین‌شده، فقط ۸۰۰ مورد اجرایی می‌شود

از ۳۰ هزار استاندارد تدوین‌شده، فقط ۸۰۰ مورد اجرایی می‌شود

معاون سازمان ملی استاندارد گفت: آنچه مهم است اجرایی کردن و به کار گرفتن استانداردها است چرا که هم‌اکنون ۳۰ هزار استاندارد در کشور تدوین شده که تنها ۸۰۰ مورد آن اجرایی می‌شود.

مسلم بیات در مراسم روز جهانی استاندارد در ایلام اظهار کرد: در کتب فقهی ما از استاندارد به عنوان نظم، ترتیب و هماهنگی استفاده شده است و در تعریف کلاسیک استاندارد نیز نظم و قانون و پرچم نامیده شده است چون مرز کالاها، خدمات، فرایند و سیستم‌های با کیفیت و بدون کیفیت را مشخص می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه زندگی انسان بدون استاندارد در عصر صنعتی و فراصنعتی غیر ممکن است، تصریح کرد: استاندارد سندی است که حاوی الزامات، ویژگی‌ها، مشخصات و راهنمایی‌ها برای تولید پیوسته و به منظور حصول اطمینان از مواد، محصولات، خدمات، فرایندها و سیستم‌ها برای هدف مورد نظر است.

معاون سازمان استاندارد با تاکید بر پیوسته بودن فرایند استاندارد گفت: آنچه مهم است اجرایی کردن و به کار گرفتن این استانداردها است چرا که هم‌اکنون ۳۰ هزار استاندارد در کشور تدوین شده که تنها ۸۰۰ استاندارد اجرایی می‌شود و معمولا تولیدکنندگان از این دانش تجربی و فنی مدون آن‌گونه که باید استفاده نمی‌کنند.

بیات ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که با بهره‌گیری از تجارب جهانی استانداردسازی آنها را بومی‌سازی کنیم و باید به این نکته توجه داشته باشیم که استانداردسازی یک انتخاب نیست بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

بیات تاکید کرد: دیگر زمان آن فرارسیده تا منتظر نظام بین‌الملل نباشیم و باید برای محصولات بومی خود مانند گلیم نقش‌برجسته استاندارد تدوین کنیم.

 

منبع: ایسنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند