کد خبر: 154572

رئیس‌جمهور در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام (ره):

از ۴‌ سال گذشته برای حل مشکلات مردم امیدوارتر هستیم

رئیس‌جمهور در مراسم تجدید میثاق دولت دوازدهم با آرمان‌های امام راحل در مرقد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد امام راحل و شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، گفت: دولت دوازدهم با تجربه، امید بیشتر و اراده‌ای مستحکم‌تر برای انجام مطالبات مردم آماده است.

حسن روحانی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام (ره)
سرویس جامعه -

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه «امروز در کنار مرقد مطهر امام (ره)، آمده‌ایم تا در آغاز دولت دوازدهم بار دیگر با آرمان‌های امام خمینی (ره) بیعت کنیم»، اظهار داشت: امام (ره) به ما آموخته بود که باید در کنار خداباوری و دین‌باوری مردم را باور داشته باشیم و اجرای احکام الهی تنها در سایه حضور، اعتقاد، اعتماد و ایثار مردم امکان تحقق دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار داشت: امام (ره) اسلامیت و جمهوریت را توامان با هم برای مردم به ارمغان آورد و به ما آموخت که دین و اجرای احکام الهی در سایه حاکمیت ملی و مردم‌سالاری نه تنها با هم منافات ندارند، بلکه استحکام دین در کنار حاکمیت مردم و تسلط آنها در سرنوشت خود است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امام (ره) همواره دغدغه، مطالبات و نیازهای مردم را مد نظر قرار می‌داد و با اهمیت دادن به مستضعفین و کوخ‌نشینان در دیدگاه مردم آنها را بالاتر و نقش‌آفرین‌تر از کاخ‌نشین‌ها می‌دانست.

روحانی اظهار داشت: امام به خوبی به ما یاد داد که راه آخرت از مسیر دنیای مردم می‌گذرد و دنیا مزرعه آخرت است و نه تنها دین و دنیا با هم در تضاد نیستند، بلکه اسلام و نظام برای تامین همه خواسته‌های مادی و معنوی مردم است.

رئیس‌جمهور افزود: در دیدگاه امام، عظمت و عزت مردم بسیار حائز اهمیت بود و ایشان هیچگاه خواری ملت بزرگ ایران را تحمل نکرد و تحمل نمی‌کرد و آن زمانی که احساس کرد استیلای خارجی می‌خواهد بر آزادی مردم حاکم شود، صبر را از کف داد و گفت که قلبم در فشار است و چند روز است که کم خوابیدم و با ناراحتی فریاد زد که عظمت ایران و ارتش ایران را لگدکوب کردند و باید در کشور عزای عمومی اعلام کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: امام (ره) این اقدام را در شرایطی انجام داد که در ۴ آبان ۱۳۴۳ به خاطر کاپیتولاسیون، مستشاران آمریکا در مصونیت بودند اما او تحمل نمی‌کرد که قدرت‌های استعمارگر بخواهند عظمت مردم ایران را زیر سوال ببرند.

رئیس‌جمهور افزود: امام (ره) راه مقتضیات زمان و انطباق فهم دین در چارچوب نیاز جامعه را به ما آموخت و اعلام کرد اجتهاد در واقع، اجتهاد زمان و مکان است و پویایی فقه را به خوبی برای ما تبیین کرد.

روحانی تاکید کرد: قانون اساسی، آرای مردم و انتخابات، مجلس آزاد، دولت مقتدر و استقلال قضایی همه از یادگاران امام راحل است.

رئیس‌جمهور افزود: امام راحل به ما آموخت که امر حکومت را از همه پرسی آغاز کنیم و با آرای مردم نمایندگان خبرگان را مشخص کرده و بعد از تدوین قانون اساسی توسط منتخبین مردم دوباره آن را به رای مردم بگذاریم. او راه صندوق رای را برای تداوم و استحکام این نظام برای مردم تبیین کرد.

روحانی اظهار داشت: اگر انتخابات آزاد و کلام امام که میزان رای ملت است، نبود، امروز شاید در آستانه چهلمین سالروز انقلاب اسلامی قرار نمی‌گرفتیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت عزیز ایران بعد از ۴ سال تلاش دولت یازدهم یک بار دیگر مسئولیت اداره کشور را بر دوش دولت دوازدهم قرار دادند، گفت: دولت دوازدهم با تجربیات دولت یازدهم و دولت‌های گذشته امروز آماده‌تر از ۴ سال پیش سکان نظام اسلامی و دستگاه اجرایی کشور را در کنار سایر مسئولان و با هدایت رهبری نظام بر دوش گرفته است و ما امروز امیدوارتر از ۴ سال گذشته خود را برای حل مشکلات کشور آماده و با اندوخته تجربه و امید بیشتر و اراده‌ای مستحکم‌تر برای انجام مطالبات مردم مهیا کرده‌ایم.

روحانی تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد این است که امید مردم به آینده و حضور آنها در صحنه و اعتمادشان به نظام و دولت باید باقی بماند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مردم باید در برابر هر دستگاه خبری و رسانه‌ای که بخواهد امید، اعتماد و حضور مردم در صحنه را مخدوش کند به خوبی نظراتشان را تبیین کنند.

روحانی گفت: امام از سال ۴۱ نهضت اسلامی را برای مردم آغاز کرد و پس از ۱۶ سال آن را به ثمر رساند و امروز در آستانه ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب قرار داریم و تا ۴ سال آینده به استقبال قرن جدید شمسی خواهیم رفت.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر هدایت‌های رهبری در کنار ما باشد و حمایت، دلگرمی و پشتوانه مردم در این صحنه باشد، حتما از مشکلات عبور خواهیم کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه ما از تهدیدات و توطئه‌های خارجی باکی نداریم، چرا که عدم هراس از بیگانگان را از امام (ره) آموخته‌ایم، گفت: امام در جنگ ۸ ساله‌ای که همه قدرت‌ها از متجاوزان علیه ایران حمایت می‌کردند، خم به ابرو نیاورد و به ما آموخت که چگونه یک ملت با اراده‌ای مستحکم می‌تواند در برابر انواع توطئه‌ها ایستادگی کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۴ سال پیش تصور نمی‌کردیم که در دولت یازدهم بتوانیم مشکلات بزرگ اقتصادی، اجتماعی، سیاست داخلی و خارجی و امنیت ملی را به خوبی پشت سر بگذاریم و پیش ببریم، گفت: امروز امیدوارتر از ۴ سال گذشته هفته دولت را گرامی می‌داریم و با راه، سیره و آرمان‌های امام (ره)، عهد می‌بندیم.

روحانی ادامه داد: می‌دانیم که امام فرموده در کنار مردم و با مردم باشید و در راه اهداف مردم حرکت کرده و اتکای ما باید به حق بوده و هدف نهایی ما رضایت خداوند باشد.

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد دولت دوازدهم در کنار حمایت‌ها و حضور مردم در صحنه بتواند مشکلات بزرگی را که پیش روی او است، از میان بردارد.

روحانی با بیان اینکه امروز دیگر زمان سعی و خطا نیست، تاکید کرد: ما باید با اراده مستحکم‌تر اقدامات اساسی برای قرن آینده شمسی را در این ۴ سال انجام دهیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: به رحمت و فضل خداوند و عنایات خاصه حضرت ولی عصر(عج)، هدایت های رهبر معظم انقلاب و پشتوانه مردم امیدوارم و ان‌شاء‌الله بتوانیم این راه را به خوبی ادامه دهیم.

روحانی از حضور و تلاش آحاد ملت ایران در انتخابات شکوهمند ۲۹ اردیبهشت و حمایت‌ها و راهنمایی بیت امام راحل و یادگار امام تقدیر کرد و این حضور را باعث تبدیل شدن این انتخابات به عنوان حماسه بزرگ سیاسی در کشور دانست و گفت: امروز با حمایت مجلس شورای اسلامی و رای اعتماد آنها به وزرای کابینه دوازدهم می‌توانیم بگوییم که دولت برای کار عمل و ایثار خود را آماده کرده است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.