کد خبر: 191050

در چین شکل گرفت

استارت‌آپ فروش سبزیجات که ۲.۸ میلیارد دلار ارزش دارد

میکای (Meicai) استارت‌آپ چینی است که به کشاورزان کمک می‌کند تا سبزیجاتشان را بدون واسطه به رستوران‌ها بفروشند.

استارت‌آپ چینی+تجارت نیوز
سرویس کسب‌وکار -

بلومبرگ در گزارشی به نقل از افراد آگاه نوشته است، در این استارت‌آپ ۴۵۰ میلیون دلار توسط شرکت‌های Tiger Global Management و China Media Capital سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ارزش این استارت آپ مستقر در پکن، ۲.۸ میلیارد دلار ارزیابی شده است. این استارت‌آپ در حال گسترش بازار موادغذایی تازه است.

طبق گزارش بلومبرگ، میکای، یعنی «سبزی زیبا» که سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و هدفش تامین سبزیجات برای حدود ۱۰ میلیون رستوران کوچک و متوسط در چین بود.

این استارت‌آپ به صاحبان گوشی‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا با یک نرم‌افزار، سفارش خود را به طور مستقیم از مزارع دریافت کنند.

میکای می‌خواهد خرده فروشی سنتی را شکست دهد و واسطه‌ها را از بین ببرد.

براساس گزارش بلومبرگ، کمک‌های مالی باعث جذاب بودن این شرکت در یک بازار مملو از سرمایه است. ۵ عدد از ۱۰ معامله سرمایه‌گذاری بزرگ در جهان، سال گذشته در شرکت‌های چینی رخ داد.

بزرگترین این معامله، بودجه ۵.۵ میلیارد دلاری در غول سواری چینی (Didi Chuxing)، دیدی، انجام شد.

در مجموع ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در چین انجام شده است که می‌توان آن را با ۷۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آمریکا شمالی مقایسه کرد.

لی چوانجون، مدیرعامل میکای، نظری درباره جمع‌آوری پول ارائه نداده است.

وایرد هم در گزارشی درباره زندگی چوانجون منتشر کرده است.

طبق گزارش وایرد: در حقیقت چوانجون هرگز نباید متولد می‌شد. پدر و مادر او دهقانانی در جنوب پکن بودند و قبل از او، یک پسر و دختر دیگر هم داشتند.

به همین دلیل هم زمانی که مادر او ۳۵ سال پیش او را باردار شد، مجبور شد، لی را به دلیل سیاست تک فروزندی، پنهان کند برای این مخفی کاری از روستایی به روستای دیگر برود.

البته ماموران بالاخره او را پیدا کردند و به کلینیک سقط جنین بردند.

چوانجون تعریف می‌کند: «مادرم مجبور به سقط جنین شد، اما درست قبل از این کار، من به دنیا آمدم –در شش یا هفت ماهگی.» او به دنیا آمد و تغییراتی در توزیع کشاورزی ایجاد کرد.

او سبزیجات تازه راه عمده خریداری می‌کند و از مزرعه به بشقاب‌های غذا می‌رساند.

به گفته لی، در این سیستم کشاورزان دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند و رستوران هم هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند.

او همچنین گفت: ما می‌توانیم تقاضا را پیش‌بینی کنیم تا به رشد تولیدات کشاورزی برسیم.

در ماه اوت ۲۰۱۴، گردش مالی ماهانه این استارت‌آپ، ۸۵۰۰ پوند در ۱۸ شهر بود. تا اینکه دسامبر ۲۰۱۵، با نفوذ بیشتری گوشی‌های هوشمند، او رشد کرد. در آن سال میکای، ۵۰۰۰ کارمند تمام وقت و ۴۰۰۰ راننده آزاد استخدام کرده بود.

 

منبع: بلومبرگ

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.