استفاده از برندهای خارجی روی لباس‌های تولید داخل

استفاده از برندهای خارجی روی لباس‌های تولید داخل

استفاده از برچسب‌ها و برندهای خارجی روی لباس‌های تولید داخل مدت‌هاست که در بین برخی تولیدکنندگان رواج پیدا کرده و این اقدام مشکلاتی را به‌وجود آورده است.

واردات بی‌رویه پوشاک در کنار قاچاق آن به کشور تولیدکنندگان داخلی در این صنف را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به واسطه ورود پوشاک قاچاق و قیمت پایین این محصولات توان رقابت تولیدکننده داخلی با رقبای خارجی تا حد زیادی از بین رفته است از این رو برخی از واحدهای تولیدی مجبور به تعدیل نیرو و یا حتی بستن تولیدی‌های خود شدند.

در این میان برخی از تولیدی‌ها که در حال ادامه کار هستند برای جذب مشتری از برچسب‌ها و برندهای خارجی بر روی پوشاک داخلی خود استفاده می‌کنند تا بتوانند محصولات خود را به این طریق به فروش برسانند.

این کار که نوعی فریب دادن مشتری محسوب می‌شود سال‌هاست که از سوی برخی تولیدکنندگان انجام می‌شود و مردم پوشاک ایرانی را به نام و برندهای خارجی خریداری می‌کنند.

البته می‌توان دلیل این اقدام تولید کنندگان را علاقه شدید مردم به خرید اجناس خارجی دانست که حتی اگر کیفیت نمونه داخلی از پوشاک خارجی بهتر باشد نیز جنس خارجی برنده میدان است و مردم آن را انتخاب می‌کنند.

در همین راستا مجتبی درودیان رئیس اتحادیه پیراهن دوزان وپیراهن فروشان در خصوص استفاده تولیدکنندگان ایرانی از برندها و نام‌های خارجی بروی پوشاک تولید داخل اظهار کرد: این موضوع که جنس خارجی در هر صورتی نسبت به نمونه داخلی برتر است در بین مردم ذهنیتی ایجاد کرده که جنس خارجی خریداری کنند و حتی اگر پوشاک ایرانی با کیفیت را باقیمت مناسب در اختیارشان قرار دهیم بازهم به خرید جنس خارجی تمایل بیشتری خواهند داشت.

وی افزود: درحال حاضر تولیدکنندگان خوبی در زمینه تولید پوشاک در کشور وجود دارد که با وجود مشکلات بسیاری چون هزینه بالای تولید باز هم پوشاک تولید می‌کنند اما چون مردم تمایلی به خرید پوشاک ایرانی نشان نمی‌دهند مجبور به استفاده از برندها و برچسب‌های خارجی می‌شوند.

رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان با بیان اینکه برخورد با متخلفان در این زمینه نمی‌تواند راهکار مناسبی باشد عنوان کرد: باید برای استفاده از پوشاک داخلی فرهنگ‌سازی شود تا مردم با میل خود به سمت نمونه‌های داخلی کشیده شوند و در این زمینه کیفیت بالای محصولات می‌تواند انگیزه‌ای برای مصرف کننده باشد.

درودیان در خصوص برندسازی و اقدامات انجام شده در این مورد اظهار کرد: در این زمینه اتاق اصناف ایران اقداماتی را انجام داده که در چند روز آینده اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

وی افزود: از طریق این طرح قرار است که برای استفاده از پوشاک ایرانی باکیفیت از طریق رسانه‌ها، فضای مجازی و پوسترها، فرهنگ‌سازی گسترده‌ای صورت گیرد.

 

منبع: جهان‌نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند