استقبال غیرمسلمان‌ها از فاینانس اسلامی

استقبال غیرمسلمان‌ها از فاینانس اسلامی

مناسبات مالی اسلامی که بیشتر توسط کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا رواج یافته بود، امروزه علاقمندان بیشتری را در کشورهای غیر مسلمان جذب کرده است.

کشورهای غیرمسلمان با هدف بازگشت آرامش به بازار و همچنین بهبود روند قانونگذاری، اوراق مشتقه اسلامی را وارد چرخه معاملاتی خود کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس این گزارش، کشورهای غیر مسلمان در سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین میزان اوراق قرضه اسلامی را نسبت به سه سال گذشته منتشر کردند و از این اوراق به منفعت رسیدند.

ابزارهای مالی اسلامی مبتنی بر شریعت و قوانین مالی اسلامی که نسبت معقولی بین ریسک و بازده را ایجاد می‌کند از مهم‌ترین مشخه‌های این قوانین برای کشورهای غیرمسلمان است.

۲.۲۵  میلیارد دلار ارزش اوراق صکوک دولتی

بر اساس اصول شریعت، دریافت نرخ بهره از وام ممنوع است و هرگونه سرمایه‌گذاری بر روی سهام شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی‌های حاوی الکل، تولیدکننده‌های گوشت خوک و شرکت‌های سرگرمی غیر اسلامی ممنوع است.

ارزش اوراق صکوک دولتی در خارج از خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی و در کشورهای غیر مسلمان در ۱۱ ماه گذشته به ۲.۲۵  میلیارد دلار رسیده است.

در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ارزش این اوراق در حدود ۲ میلیارد دلار بر آورد شد و در سال ۲۰۱۵ نیز این اوراق در حدود یک میلیارد دلار در بازارهای غیر مسلمان ارزش داشت.

شناسایی بازارهای مالی جدید

شناسایی بازارهای مالی اسلامی و دگرگونی های ایجاد شده در این بازار که موجب شد طرفداران زیادی را از قشر مسلمان گرفته تا اقشار مختلف سرمایه‌گذار به خود جلب کند به دلیل میزان انتشار صکوک‌های موفقیت آمیزی بود که توسط شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها رقم خورده است.

دولت سنگاپور به عنوان یک کشور که دین رسمی آن بودایی و تائو است توانسته به عنوان دروازه‌ای برای انتشار اوراق صکوک در دنیا مطرح شود.

تامین مالی گلدمن ساکس و جنرال الکتریک با اوراق قرضه اسلامی

سنگاپور نخستین دولتی بود که در سال ۲۰۱۴ میلادی اوراق صکوک منتشر کرد و پس از آن انگلستان، لوکزارمبورگ و هنگ کنگ کشورهایی بودند که از این اوراق استقبال کردند.

این در حالی است که در ماه های گذشته قاره آفریقا نیز به انتشار اوراق صکوک روی آورده و آفریقای جنوبی، ساحل عاج و  نیجریه نیز برای تسهیل در انتشار اوراق صکوک موانع مالیاتی و قانونی را کاهش داده‌اند.

شرکت‌های بزرگ مثل گلدمن ساکس و جنرال الکتریک نیز در سال های گذشته با انتشار اوراق قرضه اسلامی تامین مالی کردند.

در این بین، شرکت‌های چینی مثل کانتری گاردن و بیجینگ اینترپرایز واتر از طریق شرکت‌های تابعه خود در مالزی در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ اقدام به انتشار اوراق قرضه اسلامی کردند.

منبع: سنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند