اصفهان به شدت با بحران آب آشامیدنی مواجه است

یک نماینده مجلس گفت: هر یک لیتر که از زاینده‌رود به باغ‌های اطراف می‌رود، از آب آشامیدن اصفهان کسر می‌شود و اکنون نیز به خاطر فشار جهاد کشاورزی اراده‌ای برای حل موضوع نمی‌بینیم. اما آیا باغات مهم‌تر است یا تامین آب آشامیدنی اصفهان؟
اصفهان به شدت با بحران آب آشامیدنی مواجه است

حیدرعلی عابدی، درباره وضعیت آب استان اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر از نظر محاسبات آب آشامیدنی اصفهان در حاشیه زاینده رود به باغ‌های کشاورزان پمپاژ می‌شود، تا این ساعت هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن نشده و پیگیری‌های ما نیز جواب نداده است، اگر همین رویه پیش برود مسلما برای تامین آب آشامیدنی مردم با مشکل مواجه می‌شویم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به نیاز آبی استان افزود: حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی، صنعت ۸۰ میلیون متر مکعب، نیاز کشاورز غرب اصفهان ۴۰۰ میلیون متر مکعب، شرق استان ۴۰۰ میلیون متر مکعب و تالاب گاوخونی ۱۷۰ میلیون متر مکعب است که از مجموع این میزان آب در خوشبینانه ترین حالت حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در اثر ذوب شدن برف در سرچشمه‌های زاینده رود تا پاییز حاصل می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قبلا قرار بود طوری برنامه ریزی شود که ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد مخازن شود که ۲۰۰ میلیون متر مکعب نیز بر ای کشت پاییزه شرق اصفهان باقی بماند ولی آنقدر وضعیت بد است که از همین میزان ۴۰۰ میلیون متر مکعب هر یک لیتر که از زاینده رود به باغ‌های اطراف می‌رود، از آب آشامیدن اصفهان کسر می‌شود و اکنون نیز به خاطر فشار جهاد کشاورزی اراده‌ای برای حل موضوع نمی‌بینیم. اما آیا باغات مهم‌تر است یا تامین آب آشامیدنی اصفهان؟

وی با تاکید بر اینکه ابتدا باید نیاز آب آشامیدنی اصفهان را در نظر بگیرند و مازاد آن را به کشاورزان بدهند، درباره انتقال آب به استان نیز گفت: انتقال آب از تمام برنامه‌ها متوقف شده و اکنون استان به شدت با بحران مواجه است.

 

منبع: ایلنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید