اصلی‌ترین دغدغه نظام بانکی کشور

محمدرضا غفوری اظهار کرد: اگرچه بعد از برجام و در اوایل این توافق، روابط بین‌بانکی ایران با بانک‌های دیگر کشورها، بهبود یافته است اما هنوز تعامل با بانک‌های بزرگ خارجی اصلی‌ترین دغدغه و مشکل نظام مالی-بانکی به شمار می‌رود.

اصلی‌ترین دغدغه نظام بانکی کشور

توسعه روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز کشورها برای توسعه مراودات تجاری و اقتصادی به شمار می‌آید. این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به گونه‌ای که پس از تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه کشورمان، روابط کارگزاری از ۶۳۳ بانک در سال ۱۳۸۵ به ۱۱۹ بانک در سال ۹۱ کاهش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا غفوری کارشناس نظام بانکی درباره روابط بانکی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا اظهار کرد: اگرچه بعد از برجام و در اوایل این توافق، روابط بین بانکی ایران با بانک‌های دیگر کشورها، بهبود یافته است اما هنوز تعامل با بانک‌های بزرگ خارجی اصلی‌ترین دغدغه و مشکل نظام مالی-بانکی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از کشورها در روابط بین بانکی با ایران محتاط عمل می‌کنند.

این کارشناس بانکی در تشریح عوامل تاثیرگذار در بهبود روابط تعاملی با بانک‌های مؤثر جهان اظهار کرد: پولشویی، مبارزه با تروریسم، شفافیت، استانداردسازی ساختارهای مالی و ایجاد ساز و کار در قواعد بین‌الملل می‌تواند در بهبود روابط بانکی ایران با دیگر کشورها تاثیرگذار باشد.

بازگشت بانک‌ها به روال عادی خود نیازمند زمان است

هادی حق شناس کارشناس نظام بانکی با بیان اینکه پسابرجام توانسته روابط تجاری ایران با سایر کشورها را تا حدی بهبود ببخشد، گفت: اما روابط بانکی به لحاظ پیچیدگی‌هایی که دارد هنوز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بازگشت بانک‌ها به روال عادی خود نیازمند زمان است، بیان کرد: با روی کار آمدن دولت ترامپ روابط بانکی با مشکلات بیشتری روبرو شده است ، که بهبود این مسائل نیازمند گذر زمان است.

حق‌شناس تصریح کرد: باتوجه به تعاملات تجاری کشورهای آسیانه میانه و روسیه انتظار می‌رود که این روابط با ایران نیز برقرار شود چرا که پس از پسابرجام، هنوز از ظرفیت بالای اقتصادی و تجاری ایران استفاده نشده است.

به گفته این کارشناس بانکی، نگاه جدید در ساختار تجاری کشور یکی از مهمترین عناصر تامین امنیت منطقه و منافع مشترک با کشورهای همسایه به شمار می‌رود.

 

منبع: افکارنیوز


این مطلب را به اشتراک بگذارید