اضافه شدن جنگل‌بانان به لایحه حمایت از محیط‌بانان

اضافه شدن جنگل‌بانان به لایحه حمایت از محیط‌بانان

معاون رئیس‌جمهور گفت: از سال ۹۲ حکم قصاص هشت محیط‌بان در کشور صادر شده بود که در دوره دولت یازدهم با پیگیری‌های انجام شده حکم اعدام هفت تن از محیط‌بانان لغو شد.

معصومه ابتکار در مراسم تجلیل از محیط‌بانان نمونه کشور که در قم برگزار شد، افزود: این پیگیری‌ها به همت معاونت حقوقی و پارلمانی سازمان و همکاری قوه قضاییه و خانواده‌ها انجام شد و این هفت تن آزاد شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی خاطرنشان کرد: در این دوره سه نفر از محیط‌بانان نیز در ماه مبارک رمضان سال گذشته در شیراز و بندرعباس شهید شدند که واقعه دردناکی بود. در این راستا مسببان حادثه فورا دستگیر شدند و اخیرا حکم قصاص برای یک نفر از این سه صادر شده است.

ابتکار ابراز خرسندی کرد: خوشبختانه با حضور مردم و کمپین‌ها در سطح عمومی جامعه اتفاقات خوبی نسبت به محیط‌بانان اتفاق افتاده است که جای مباهات دارد.

وی در خصوص اهمیت حفظ محیط زیست تصریح کرد: در استان قم حتما باید رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد اما این رشد و توسعه نباید با آلودگی و تخریب همراه باشد.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: این رشد سبز دست‌یافتنی است و می‌تواند ارزش افزوده و مواهب خوبی را به همراه داشته باشد؛ این برنامه‌ای است که ریل‌گذاری آن در دولت یازدهم انجام شده و امید است در دولت دوازدهم نیز به خوبی دنبال شود.

وی با تقدیر از تلاش برای برگزاری این مراسم گفت: در این مدت کارهای خوبی در خدمت به محیط‌بانان انجام شده است و در بسیاری از استان‌ها شاهد تحولات خوبی در محیط‌بانی بوده‌ایم.

ابتکار عنوان کرد: این محیط‌بانان با تلاش و ایثار و کسب دانایی و پیشرفت‌های جدی در توان‌افزایی توانستند از ابزار نوین در ارتباطات و جمع‌آوری اطلاعات و پایش هوشمند در بسیاری از استان‌ها بهره بگیرند که خود در تحولات اخیر کارساز بوده است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره محیط‌بانان شهید بیان کرد: افرادی که تا پای جان از عرصه‌ها و حریم طبیعت که خلقت خداست صیانت می‌کنند، شهید هستند. این افراد با انجام وظیفه خود کاری خدایی انجام می‌دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: در طول چند سال گذشته تاکنون طبق آمار ۲۰۰ نفر در جهان در حفاظت از محیط زیست کشته شدند و این نشان می‌دهد حفاظت از محیط زیست عرصه پرچالشی است.

وی خاطرنشان کرد: محیط‌بانان همواره این روحیه را با خود دارند و در مقابل تعدی و تجاوز به طبیعت نمی‌توانند آرامش داشته باشند و بی‌قرار می‌شوند.

ابتکار تصریح کرد: امروز هم‌زمان با این برنامه در تهران نیز از جنگل‌بانان تجلیل می‌شود. بی‌شک حیات وحش و مناطق حفاظت‌شده حقوق عامه مردم از بهره‌مندی از محیط زیست سالم است و رسالت مهمی در این عرصه بر عهده جنگل‌بانان و محیط‌بانان قرار دارد.

وی گفت: در این جلسه مباحث فقهی خوبی مطرح شد و جهت‌گیری‌های ارزنده‌ای در مراکز حوزوی و فقهی در قم پیرامون موضوع وجود دارد و این همان فرهنگ و شیوه زندگی اسلامی ایرانی است، شیوه‌ای که در آن باید دوستدار محیط زیست باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: هر چند در کشور با این شیوه زندگی فاصله زیاد داریم و در شکارهای غیر مجاز و تعرض به محیط‌های زیست و حیات وحش و مناطق حفاظت‌شده توسط بخش عمومی و یا آلودگی‌های زیست‌محیطی شاهد آمار بالایی هستیم.

وی گفت: محیط زیست بسیار آسیب‌پذیر است و خظ مقدم مقابله با این آسیب‌ها محیط‌بانان هستند. امروز محیط‌بانی و دفاع از طبیعت یک مرام جهانی است. شهروندان می‌دانند که حفاظت از محیط زیست از یک اندیشه محلی شروع می‌شود اما در نهایت یک مسئله جهانی به شمار می‌رود.

ابتکار توضیح داد: مساله فقط تخریب یک زیستگاه و یا یک گونه زیستی نیست بلکه آینده کره زمین در خطر است و محیط‌بان در مقابل تعرضات و هجمه‌هایی که کره مسکونی بر زمین این گهواره بشری وارد می‌کند، مسئولیت نشان می‌دهند.

وی با انتقاد از تخریب‌های محیط زیست خاطرنشان کرد: با همه مشکلات، افتخار می‌کنیم در دولت یازدهم در خدمت محیط‌بانان بودیم و از ابتدا با برنامه‌ریزی منسجم در جهت ارتقای وضعیت یگان و تایید نهایی ساختار یگان به موفقیت رسیده‌ایم و امروز یگان دارای شرایط بهتری است.

معاون رئیس‌جمهور عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در جهت آموزش‌های گسترده محیط‌بانان و آموزش‌های تخصصی در استان‌ها به ویژه از سوی دادگستری‌ها در تربیت ضابطین قضایی و آموزش‌های تخصصی در سطح ملی اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: اخیرا در مرکز ملی محیط‌بانی در کرج حدود ۱۵۰۰ نفر دوره تخصصی محیط‌بانی با موضوعات مهم و مباحث حقوق و قوانین مرتبط با سلاح و تنوع زیستی و مباحث اجتماعی و دوره‌های عملی و ارتباط گرفتن با مردم و رویکردهای نوین فناوری‌ها و پایش هوشمند مناطق را پشت سر گذاشته‌اند.

ابتکار تصریح کرد: برای پشتیبانی از محیط‌بانان در تلاشیم تا در مناطق حفاظت‌شده با استفاده از دوربین و فناوری‌های نوین به کمک محیط‌بانان بیاییم.

اضافه شدن جنگل‌بانان به لایحه حمایت از محیط‌بانان

وی در مورد برخی از لوایح عنوان کرد: در دولت یازدهم موضوع سه هزار امتیاز سختی کار محیط‌بانان به تصویب رسید و این اتفاق بزرگی بود و بسیاری از استان‌ها این امکان را یافتند حق ویژه کارشناسی برای مشاغل تخصصی برای محیط‌بانانی که فرماندهی و مسئولیت دارند را بپردازند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: ما نیاز داریم در زمینه معیشت محیط‌بانان کار کنیم. ارسال لایحه حمایت از محیط‌بانان از گام‌های موثری بود که در این دوره برداشته شد.

وی افزود: البته این لایحه در کمیسیون‌های مجلس در حال بررسی است و چون لایحه خوبی بود قرار شد جنگلبانان نیز به آن اضافه شوند. در این زمینه تلاش می‌کنیم لایحه تصویب شود.

ابتکار عنوان کرد: یکی از طرح‌های مهم طرح هر مدرسه یک محیط‌بان است که در کنار محیط‌های حفاظت شده در حال اجراست و تاکنون در بیش از ۲۰۰۰ مدرسه در سراسر کشور اجرا شد که در آن محیط‌بانان برای کودکان و نوجوانان داستان‌ها و ماجراهای خوبی را تعریف کردند این طرح تاکنون آثار خوبی داشت.

وی افزود: سال گذشته تفاهم‌نامه خوبی را با وزارت دفاع برای تجهیز محیط‌ بانان امضا کردیم و انتظار داریم تجهیزات هر چه زودتر به دست ما برسد. در حال حاضر آخرین مرحله مناقصه در حال انجام است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: محیط‌بانان در این دوره نقش مهمی را در حفاظت از محیط داشتند در این راستا در جهت ارتقای کیفیت خدمات نیز مطالعات علمی صورت گرفت که در شوراهای محیط زیست استان‌ها نیز تصویب شده است.

وی خاطرنشان کرد: این مطالعات با محوریت جوامع محلی و مردم انجام گرفته است. رویکرد سازمان برای شکار چهارپایان عدم صدور مجوز است. در چهار سال گذشته بسیاری از مجوزها بررسی شد و در این میان مشارکت‌های مردم نیز در جلوگیری از شکار غیر مجاز تاثیرگذار بوده است.

ابتکار عنوان کرد: برای حفاظت از حیات وحش آیتم‌هایی مشخص شد. در برخی از استان‌ها این طرح شروع شده و موفقیت‌های خوبی به دست آمده و امید است در شورای عالی محیط زیست با فعالیت بخش خصوصی بتوانیم حیات وحش را مدیریت کنیم.

وی گفت: ما به پشتیبانی و حمایت محیط‌بانان نیاز داریم به همین جهت توان‌افزایی و آموزش‌های تخصصی را در پیش داریم سال گذشته دو دوره بین‌المللی و با حضور فرماندهان محیط‌بان جهان در اتریش برگزار شد که تجربیات ارزنده‌ای در مدیریت محیط‌بانی انتقال یافت.

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: این زمینه‌سازی‌ها در دولت یازدهم انجام شده و امید است این مسیر در دولت دوازهم نیز ارتقا یابد چون مسیری است که برای پیشرفت کشور و ذخایر تنوع زیستی ایران باید پیموده شود.

وی تصریح کرد: با توجه به آسیب‌هایی که وجود دارد از الزامات دولت در دولت آینده تحقق این شاخص‌ها در مدیریت محیط‌بانی است. همه این تلاش‌ها با نیت‌های خالص انجام می‌شود و برکات این تلاش‌ها روزافزون است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند