اظهارات رئیس انجمن سنگ‌آهن درباره معدن زغال سنگ آزادشهر

اظهارات رئیس انجمن سنگ‌آهن درباره معدن زغال سنگ آزادشهر
رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن اجرای قوانین سلامت و ایمنی (HSE) و استفاده از تکنولوژی‌های روز را عامل پیش‌گیرانه اتفاقاتی همچون انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر دانست.

قدیر قیافه با بیان این که معادن زغال سنگ از جمله معادن پرخطر هستند، گفت: معمولا معادن زغال سنگ زیرسطحی بوده و در آنها گاز متان منتشر می‌شود که به خودی خود حادثه‌زا هستند و باید اقدامات پیشگیرانه و ایمنی در آنها به دقت و با شدت اجرا و پیگیری شوند، به طوری که معمولا در این معادن تمام وسایل ویژگی‌های خاص خود را دارند، یعنی از لامپ‌ها گرفته تا سیم‌های برق و هواکش‌ها همگی طوری طراحی می‌شوند که کمترین میزان الکتریسیته را تولید کنند.

وی ادامه داد: اگر در معادن قوانین HSE به خوبی اجرا شود، مسولان و متخصصان این بخش حضور جدی و سختگیرانه در محیط معدن داشته باشند و این قوانین متعهدانه از سوی کارگران رعایت شود، تا حدود زیادی از چنین حوادث تلخی جلوگیری می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در ادامه با بیان این که امروز باید برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی به سمت استفاده از به‌روزترین تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های استخراج رفت، عنوان کرد: استفاده از تکنولوژی‌های روز و تکنیک‌هایی که ریسک کار در محیط معادن را کاهش می‌دهد اجتناب‌ناپذیر و امری لازم است و می‌تواند علاوه بر حفظ ایمنی، به میزان خوبی بازده فعالیت معدنی و بهره‌وری استخراج را بالا ببرد.

این فعال معدنی با اظهار تاسف نسبت به وقوع این فاجعه انسانی در آزادشهر گفت: بخش معدن و معادن زغال سنگ، به ویژه در مناطق شمالی، با توجه به عدم پرداخت طلب‌هایشان توسط کارخانجات مصرفکننده با مشکلات مالی روبرو هستند. بر اساس ادعاهای غیر رسمی تعدادی از کارگران این معدن نیز بیمه نبوده‌اند که در صورت صحت این ادعا، این امر ابدا در شأن صاحبان کسب و کار معدن و جامعه معدنی کشور نیست.

وی در پایان با آرزوی تکرار نشدن چنین حوادثی، فاجعه انسانی در آزادشهر را به جامعه معدنی و خانواده معدنچیان متوفی تسلیت گفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند