رده‌بندی جدید سازمان بهداشت جهانی؛

اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دسته مشکلات سلامت روان سال۲۰۱۸

اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دسته مشکلات سلامت روان سال۲۰۱۸

برای اولین بار سازمان بهداشت جهانی «اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای» را در فهرست بین‌المللی بیماری‌ها به عنوان مشکل سلامت روان در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد.

درحالیکه مطالعات زیادی موثربودن بازی‌های رایانه‌ای را در پیشگیری از افسردگی و زوال عقل (دمانس) نشان داده‌اند، اما سازمان بهداشت جهانی در فهرست جدید خود بازی‌های رایانه‌ای را در قالب یک مشکل سلامت روان دسته بندی کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این فهرست آخرین بار ۲۷ سال گذشته و در سال ۱۹۹۰ به روز شده بود.

بعد از نظارت بر بازی‌های رایانه‌ای به مدت یک دهه، این سازمان تصمیم گرفت که برخی از بازیکنان افراطی را در گروه افراد مبتلا به مشکل سلامت روان رده‌بندی کند.

طبق اعلام این سازمان، معیار این تصمیم این بوده است که بازی‌های رایانه‌ای چنان اولویت زندگی فرد باشد که از سایر علایق وی پیشی گرفته باشد.

مشخص شد برخی بازیکنان مدت‌های بسیاری طولانی در مقابل کنسول بازی نشسته و از همین رو دچار کمبود خواب و کاهش فعالیت فیزیکی و قرارگیری در معرض نورخورشید می‌شوند.

البته محققان این سازمان تاکید می‌کنند که همه بازیکن‌های گیم‌ها در این گروه قرار نمی‌گیرند بلکه ۰.۲ تا ۱ درصد آنان دچار این اختلال هستند.

همچنین محققان دریافته‌اند بازی‌های اکشن مانند Call of Duty و Grand Theft Auto موجب تهی شدن مرکز اصلی حافظه مغز موسوم به هیپوکامپ می‌شوند.

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند