افتتاح بزرگ‌ترین میدان گازی در دریای مدیترانه توسط مصر

افتتاح بزرگ‌ترین میدان گازی در دریای مدیترانه توسط مصر

رئیس‌جمهور مصر، امروز (چهارشنبه)، میدان گاز طبیعی «زهر» که بزرگ‌ترین میدان گازی در دریای مدیترانه است را افتتاح کرد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر؛ امروز (چهارشنبه)، میدان گاز طبیعی «زهر» که بزرگ‌ترین میدان گازی در دریای مدیترانه است را افتتاح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، السیسی با تاکید بر اهمیت این طرح اقتصادی گفت: ذخایر ارزی بانک مرکزی مصر برای واردات فرآورده‌های نفتی از کشورهای دیگر صرف می‌شود.

وی افزود: مصر هر ماه یک‌هزار و 200 میلیون دلار مشتقات نفتی خریداری می‌کند.

شرکت ایتالیایی «انی» که در سال 2015 این میدان گازی را کشف کرد در ماه‌های پیش اعلام کرد که ذخایر مهمی از گاز را در دلتای رودخانه نیل کشف کرده است.

شرکت‌های انی و بریتیش پترولیوم 50 درصد در منافع اکتشاف این میدان گازی سهیم هستند.

رئیس‌جمهوری مصر تصریح کرد، ترسیم مرزها با قبرس در کشف این میدان گازی نقش مهمی داشته است.

طارق ملا، وزیر نفت مصر؛ نیز اظهار داشت: با افتتاح این طرح مصر تا پایان سال 2018 در تامین گاز مود نیاز، خودکفا خواهد شد و 2 میلیارد و 800 هزار دلار در سال درآمد خواهد داشت.

وزارت نفت مصر در بیانیه‌ای گزارش داد که تولید اولیه گاز از این میدان از ماه دسامبر (آذر و دی‌ماه) آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، حوزه گازی «زهر» بزرگ‌ترین حوزه گازی کشف شده در دریای مدیترانه است و می‌تواند تغییر بزرگی در در عرصه انرژی این کشور ایجاد کند. توسعه این حوزه می‌تواند مصر را به یک کشور مستقل در حوزه انرژی تبدیل کند و حتی جایگاه ویژه‌ای در میان صادرکنندگان گاز طبیعی جهان ایجاد کند.

واردات نفت و گاز مصر از عربستان و روسیه است. پیشتر، عربستان اصلی‌ترین صادرکننده نفت به مصر بود ولی به دنبال تغییر سیاست‌های صادراتی این کشور، میزان عرضه نفت عربستان به مصر کاهش یافت و روسیه به سرعت بازار مصر را در دست گرفت.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند