نظرسنجی کیتکو 30 آگوست؛ کاهش خوش‌بینی وال‌استریتی‌ها به بازار طلا

نظرسنجی کیتکو 30 آگوست؛ کاهش خوش‌بینی وال‌استریتی‌ها به بازار طلا

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو، درحالی‌که از خوش‌بینی تحلیلگران وال‌استریت در مورد آینده کوتاه‌مدت قیمت طلا کاسته شده، سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان به روند روبه‌رشد بازار فلز زرد امیدوار هستند.

روند کاهشی قیمت جهانی طلا که از روز پنج‌شنبه آغاز شده است در معاملات روز گذشته هم ادامه یافت و به این ترتیب بازار طلا در مسیر ثبت اولین کاهش هفتگی طی پنج هفته اخیر قرار گرفت. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد این فلز گرانبها بالاترین رشد ماهانه از ژانویه سال 2018 تاکنون را ثبت کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نگرانی‌ها از آهسته شدن رشد اقتصادی جهان به دنبال تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین موجب شد قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه به بالاترین سطح شش سال گذشته برسد.

روز گذشته اما، هر اونس طلا با قیمت هزار و 520 دلار و 47 سنت معامله شد.

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو که در 30 آگوست منتشر شده، از خوش‌بینی تحلیلگران حرفه‌ای وال‌استریت به بازار جهانی طلا در کوتاه‌مدت کاسته شده است. این در حالی است که سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان به آینده فلز زرد خوش‌بین هستند.

به عقیده یک تحلیلگر در کامرتس‌بنک آلمان، اوضاع اقتصادی چندان وخیم به نظر نمی‌رسد. از این رو چندان غافلگلیرکننده نیست که برخی از سرمایه‌گذاران به دنبال فروش طلا و کسب سودهای کوتاه‌مدت باشند. به گفته او، حتی اگر قیمت‌ها سقوط کند، بازار جهانی طلا در بلندمدت روند صعودی را ادامه خواهد داد.

در این نظرسنجی، 15 تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها شش نفر معادل 40 درصد، افزایش قیمت و شش نفر کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. همچنین سه نفر معادل 19 درصد هیچ نظری در مورد آینده کوتاه‌مدت فلز زرد نداشتند.

از سوی دیگر، از میان هزار و 203 نفر سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، 762 رای‌دهنده، معادل 63 درصد افزایش قیمت طلا و 258 نفر، معادل 21 درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. 183 رای‌دهنده یا 15 درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند.

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت در مورد روند صعودی بازار طلا توافق نظر داشتند.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در لاسال فیوچرز گروپ، اعلام کرد در شرایط فعلی قصد دارد بخشی از سود ناشی از سرمایه‌گذاری بر روی طلا را از بازار خارج کند. با این حال به گفته او انتظار می‌رود قیمت طلا روند روبه‌رشد خود را حفظ کند.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی که طی چند هفته گذشته به بازار طلا بدبین بوده است، می‌گوید: در هفته پیش رو بازار طلا با اصلاح قیمت مواجه خواهد شد. با این حال این مساله تغییری در چشم‌انداز صعودی او در مورد بازار طلا ایجاد نمی‌کند.

اوله هنسن، تحلیلگر ارشد ساکسو بنک که نظری در مورد آینده کوتاه‌مدت قیمت طلا ندارد، معتقد است: در هفته‌ای که گذشت خبری در مورد مناقشات تجاری شنیده نشد و به نظر می‌رسد باید در آینده منتظر افزایش نااطمینانی‌ها بود.

با این حال او گفته است که فعلا اقدام به فروش نخواهد کرد چرا که با کاهش بازدهی اوراق قرضه، قیمت طلا در بلندمدت افزایش خواهد یافت.

شان لاسک، تحلیلگر ارشد موسسه والش‌تردینگ همچون هنسن نظری در مورد آینده کوتاه‌مدت طلا ندارد، اما معتقد است که قیمت فلز زرد در آینده افزایش می‌یابد.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند