افت ۳ درصدی شاخص فرابورس در هفته‌ای که گذشت

افت ۳ درصدی شاخص فرابورس در هفته‌ای که گذشت

شاخص کل فرابورس ایران در هفته‌ای که گذشت با ۳ درصد کاهش، در ارتفاع یک هزار و ۹۵۷ واحدی قرار گرفت.

در هفته‌ای که گذشت طی ۵ روز معاملاتی بازارهای اول، دوم و بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عملکرد مثبتی را به ثبت رساندند. به طوری که معامله‌گران در بازار اول ۵۲۱ میلیون سهم به ارزش نزدیک به دو هزار میلیارد ریال را دست به دست کردند که نسبت به هفته قبل افزایش ۶۴ درصدی در حجم و رشد ۴۷ درصدی را در ارزش مبادلاتی این بازار نشان می‌دهد.

بهگزارش تجارت‌نیوز، در بازار دوم فرابورس نیز در این مدت نقل‌وانتقال یک هزار و ۱۸۳ میلیون سهم به ارزش افزون بر ۵ هزار میلیارد ریال ه ثبت رسید که این ارقام حاکی از رشد هفتگی نزدیک به ۳۰ درصدی حجم و ارزش معاملاتی در این بازار است. در مقابل بازار پایه با کاهش ۱۲ و ۳ درصدی در این متغیرها به معاملات هفتگی خود پایان داد.

بدین ترتیب سه تابلو مبادلاتی بازار پایه در مجموع میزبان جابه‌جایی یک هزار و ۶۸۳ میلیون سهم بودند که ارزش این حجم از دادوستدها به ۳ هزار و ۶۳۵ میلیارد ریال رسید.

همچنین نگاهی به معاملات صورت‌گرفته در بازار پایه فرابورس ایران به تفکیک تابلوهای معاملاتی بیانگر آن است که حجم و ارزش مبادلات تابلو «پایه الف» نسبت به هفته گذشته حدود دوبرابر شده و میزان مبادلات تابلو «پایه ب» نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نکرده است. در مقابل در تابلو «پایه ج» حجم و ارزش مبادلات به ترتیب ۲۱ و ۳۱ درصد افت کرده است.

از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی ۷۷ میلیون ورقه بهادار شامل اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله تغییر مالکیت یافت که ارزش بیش از هشت هزار میلیارد ریالی را به ثبت رساند.

در این میان مبادله هشت میلیون ورقه به ارزش ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال مربوط اوراق بدهی و ۶۸ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۴۲۱ میلیارد ریال مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بود.

همچنین استقبال از معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز نسبت به هفته گذشته پنج درصد افزایش یافت و از این رو شاهد خریدوفروش ۲۹/. میلیون ورقه به ارزش ۱۷۳ میلیارد ریال در تابلو اوراق تسهیلات مسکن بودیم.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس ایران نیز که در روز پایانی هفته قبل در ارتفاع ۲ هزار و ۲۵ واحدی قرار داشت معاملات این هفته را با ۳ درصد کاهش در سطح یک هزار و ۹۵۷ واحدی خاتمه بخشید.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند