افت ۷ درصدی قیمت‌ گوشی‌ تلفن همراه در یک‌ ماه

افت ۷ درصدی قیمت‌ گوشی‌ تلفن همراه در یک‌ ماه
گزارشات میدانی نشان می‌دهد که بازار گوشی ‌تلفن همراه نسبت به ماه گذشته با کاهش قیمت انواع مدل‌ها روبرو بوده است.

افت قیمت دلار طی دو ماه گذشته توانسته بازار تلفن همراه را با کاهش نسبی قیمت مواجه کند و در این بازار انواع مدل‌های ساخت شرکت اپل شاهد بیشترین افت قیمت بوده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مجتبی شیرزاد یکی از فروشندگان گوشی تلفن همراه در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: هفته گذشته شاهد کاهش شدید‌تر قیمت‌ها در بازار بودیم که این موضوع به دلیل ادامه‌دار شدن ریزش نرخ ارز بود.

به گفته وی، در حال حاضر بازار به کاهش قیمت ارز به‌ویژه دلار اعتماد کرده است و به نظر می‌رسد طی دو هفته آینده افت قیمت‌ها در بازار موبایل ادامه پیدا کند؛ البته به شرطی که قیمت ارز نیز روند کاهشی خود را ادامه دهد.

این فعال بازار با بیان اینکه هنوز مردم رغبتی برای خرید گوشی ندارند، گفت : فعالان صنف گوشی امسال شاهد یکی از بی‌رونق‌ترین سال‌ها در بازار بوده‌اند که این موضوع به دلیل افزایش نرخ ارز بوده است و امیدواریم با کاهش بیشتر قیمت‌ها شاهد رونق این بازار باشیم.

شیرزاد با بیان اینکه طی ماه گذشته بازار به‌طور میانگین با افت ۵ تا ۷ درصدی قیمت مواجه بود، افزود: امروز قیمت گوشی آیفون x با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت در حدود ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که ماه گذشته این مدل نزدیک به ۱۷ میلیون تومان قیمت داشت.

وی ادامه داد: دیگر مدل‌ها نیز افت قیمتی نسبتا زیادی داشته‌اند؛ اما با توجه به لوکس بودن گوشی‌های اپل، کاهش قیمت این مدل‌ها بیشتر از سایر گوشی‌ها بوده است.

افت قیمت‌ها طی دو هفته اخیر در حالی اتفاق افتاده که محموله گوشی‌های توقیفی که چند ماه پیش با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده بودند، هنوز به بازار تزریق نشده‌اند.

امیرحسین زارعی، یکی دیگر از فروشندگان تلفن همراه با اشاره به تاثیر ورود گوشی‌های جدید به بازار گفت: این اتفاق هفته‌هاست که قرار است به وقوع بپیوندد ولی هنوز خبری از آن نیست.

وی افزود: بدون شک با ورود این گوشی‌ها شاهد افت بیشتر قیمت‌ها خواهیم بود اما این اتفاق پایدار نیست و نرخ ارز تنها عامل تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازار موبایل است.

به گفته این فروشنده تلفن همراه، واردات گوشی در هفته‌های اخیر بسیار کم شده است و اگر این مانع برطرف شود، می‌تواند عاملی برای کاهش بیشتر قیمت‌ها باشد.

زارعی با بیان اینکه فروشندگان بازار به دنبال سود بیشتر نیستند، گفت: بعضی از مردم فکر می‌کنند فعالان بازار در مقابل کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند اما این موضوع صحت ندارد؛ چون گران بودن گوشی باعث رکود در بازار شده است.

              مدل گوشی

 قیمت در نیمه اول آبان‌ماه (تومان)

 قیمت در نیمه اول آذر‌ماه (تومان)

Apple IPhone 8-64GB

۱۱,۲۰۰,۰۰۰

۱۰,۵۰۰,۰۰۰

Apple IPhone Xs Max -512GB

۲۷,۰۰۰,۰۰۰

۲۰,۵۰۰,۰۰۰

Apple IPhone Xs -256GB

۲۰,۵۰۰,۰۰۰

۱۵,۸۰۰,۰۰۰

Samsung Galaxy S9 -128GB

۱۰,۵۰۰,۰۰۰

۸,۲۰۰,۰۰۰

HUAWEI Honor 7X-64GB

۳,۲۸۰,۰۰۰

۲,۸۰۰,۰۰۰

Samsung Galaxy Note 9

۱۱,۹۵۰,۰۰۰

۹,۲۵۰,۰۰۰

NOKIA 8 -32GB

۴,۵۰۰,۰۰۰

۳,۹۵۰,۰۰۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایلنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند