موضوعات داغ:

افزایش ارزش دارایی سرمایه‌گذاران خارجی در بورس

افزایش ارزش دارایی سرمایه‌گذاران خارجی در بورس

ارزش دارایی سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران که تعداد آن‌ها از یک هزار کد معاملاتی عبور کرده است، تا پایان دی‌ماه امسال ۴۶ درصد افزایش یافت.

ارزش دارایی سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران که تعداد آن‌ها از یک هزار کد معاملاتی عبور کرده است، تا پایان دی‌ماه امسال ۴۶ درصد افزایش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، سرمایه‌گذاران خارجی پس از طی مراحل قانونی و دریافت کد سهامداری می‌توانند، در خریدوفروش سهام و اوراق، مشارکت داشته باشند.

اکنون سرمایه‌گذارانی از آمریکا، انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، کانادا، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان، جزایر ویرجین، نیجریه و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعال هستند.

پس از اجرای برجام و رفع موانع پیش روی بازار سرمایه، تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران افزایش یافت به طوری‌که در دی‌ماه گذشته، با عبور از یکهزار کد معاملاتی صادر شده برای سرمایه‌گذاران خارجی، رکوردی جدید به ثبت رسید.

حمید روح‌بخش، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس تهران روز دوشنبه در این‌باره گفت: سرمایه‌گذاران خارجی در ۱۰ ماهه اول ۱۳۹۶ در بخش خرید فعال‌تر بودند به طوری‌که از کل معاملات سرمایه‌گذاران خارجی، ۵۱ درصد به خرید اختصاص داشته و ارزش معاملات سرمایه‌گذاران خارجی در ۱۰ ماهه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت ۹۴ سرمایه‌گذار خارجی اقدام به خریدوفروش کردند که از این تعداد ۱۴ شخص حقوقی و ۸۰ شخص حقیقی است.

روح بخش به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی اشاره کرد و افزود: در این مدت ۹۳ درصد معاملات سرمایه‌گذاران خارجی توسط اشخاص حقوقی و هفت درصد توسط اشخاص حقیقی خارجی انجام شده است.

این مسئول بازار سرمایه به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنایع مختلف بورسی اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه‌گذاران خارجی در صنایع متنوع بورس تهران حضور دارند به طوری‌که در ۳۷ صنعت فعال هستند.

بنا بر اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار، وی افزود: ۹۶ درصد معاملات سرمایه‌گذاران خارجی به سهام اختصاص دارد و بقیه به ترتیب در اختیار حق تقدم، اوراق بدهی، صندوق قابل معامله و اختیار معامله قرار دارد.

روح بخش تصریح کرد: تعداد اشخاص خارجی مالک اوراق بهادار برابر با ۶۸۷ کد معاملاتی است که نسبت به ابتدای سال ۱۶ درصد افزایش دارد.

وی گفت: تطبیق ارزش دارایی سرمایه‌گذاران خارجی به تفکیک صنعت در ۳۰ دی‌ماه نسبت به ابتدای سال نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران خارجی در ۲۲ صنعت با افزایش ارزش دارایی مواجه و در ۱۵ صنعت با کاهش ارزش دارایی مواجه هستند.

تعداد سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران نیز با صدور ۲۴ کد جدید در دی‌ماه امسال از مرز یک هزار کد گذشته است.

در دی‌ماه امسال، ۲۴ کد جدید برای سهامداران خارجی صادر شد که ۱۸ کد برای سرمایه‌گذاران حقیقی و ۶ کد به سرمایه‌گذاران حقوقی اختصاص دارد.

۶ سرمایه‌گذار حقوقی خارجی از کشورهای استرالیا، گرجستان، ارمنستان، افغانستان و عراق در دی‌ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کسب کردند تا تعداد سرمایه‌گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد ۳۵۳ برسد.

نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان‌ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد که تا پایان دی‌ماه امسال شمار آن‌ها به یک هزار و ۱۳ کد سهامدار خارجی رسیده است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند