افزایش تسهیلات بانک‌ها به بخش اقتصادی

تسهيلات پرداختي بانك‌ها طي 9 ماهه سال 1396 به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ 4036.6 هزار ميليارد ريال است كه در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 210 هزار ميليارد ريال (معادل 5.5 درصد) افزايش داشته است.
افزایش تسهیلات بانک‌ها به بخش اقتصادی

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش مبلغ ۲۵۱۵٫۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۲٫۳ درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶۴٫۷ هزار میلیارد ریال معادل ۲٫۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در ۹ ماهه امسال معادل ۱۰۰۲٫۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۹٫۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۵۱۵٫۴ هزار میلیارد ریال) است.

از ۱۱۸۰٫۳ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴٫۹ درصد آن (مبلغ ۱۰۰۲٫۲ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش از جانب بانک‌ها در سال جاری است.

تعداد ۱۹۹ هزار و ۷۳ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۵۹۲۹ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است.

درضمن در بخش خدمات تعداد ۳ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۶۲۰ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۴۱ میلیون ریال پرداخت شده است.

همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن ظرفیت تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن‌ها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

 

منبع: بانک مرکزی

این مطلب را به اشتراک بگذارید