افزایش تمرکز و توجه بی‌نیاز از کافئین

افزایش تمرکز و توجه بی‌نیاز از کافئین

مصرف آووکادو به عنوان یک میان وعده یا افزودن آن به وعده‌های غذایی اصلی می‌تواند به افزایش تمرکز انسان کمک کند.

قهوه به طور قطع محبوب‌ترین نوشیدنی برای افزایش تمرکز و توجه محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، متاسفانه، کافئین برای برخی افراد به افزایش عصبانیت و ضربان قلب منجر می‌شود.

نیازی به ذکر این نکته نیست که مصرف زیاد کافئین می‌تواند به اضطراب، تپش قلب و بی خوابی منجر شود.

خبر خوب این است که مواد غذایی و نوشیدنی‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند بدون ایجاد عوارض جانبی موجب افزایش تمرکز و توجه شوند.

این در شرایطی است که این مواد غذایی می‌توانند مواد مغذی فراوانی را در اختیار بدن شما قرار دهند و سطوح سلامتتان را بهبود ببخشند. در ادامه با چند نمونه از بهترین گزینه‌ها در این زمینه بیشتر آشنا می‌شویم.

آووکادو

مصرف آووکادو به عنوان یک میان وعده یا افزودن آن به وعده‌های غذایی اصلی می‌تواند به افزایش تمرکز انسان کمک کند. این میوه حاوی چربی‌های سالم است که خلق و خو و تمرکز را بهبود می بخشند.

همچنین، آووکادو برای سلامت قلب انسان مفید است و فیبر  موجود در آن از شکل‌گیری احساس گرسنگی پیشگیری می‌کند.

بلوبری

بلوبری حاوی فلاونوئیدهایی است که به هوشیار نگه داشتن مغز کمک می‌کنند. در حقیقت، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف بلند مدت بلوبری می‌تواند پیری شناختی را تا دو و نیم سال به تاخیر اندازد.

همچنین، محتوای بالای آنتی اکسیدان‌های بلوبری به کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی کمک می‌کند.

آب

احتمالا می‌دانید که کم آبی بدن موجب سردرد و مغز مه آلود می‌شود. از این رو، نیازی به گفتن نیست که نوشیدن آب به میزان کافی در تقویت تمرکز و توجه نقش خواهد داشت.

نوشیدن یک یا دو لیوان آب پیش از وعده های غذایی نیز می تواند به کاهش وزن کمک کند.

ماهی چرب

ماهی‌های سالمون، خال مخالی و دیگر ماهی‌های چرب منابع خوبی برای اسیدهای چرب امگا-3 هستند، که نقش آنها در بهبود عملکرد مغز ثابت شده است.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف ناکافی اسیدهای چرب امگا-3 می تواند موجب نوسانات خلقی، خستگی و افسردگی شود.

چغندر

چغندر حاوی نیترات است که موجب بسط رگ‌های خونی می‌شود، از این رو جریان خون و اکسیژن به مغز افزایش می‌یابد. ارسال خون و اکسیژن بیشتر به مغز نیز به معنای تمرکز و توجه بیشتر است.

چغندر را می‌توانید به سالادها اضافه کرده یا آب آن را گرفته و مصرف کنید.

تخم مرغ کامل

تخم مرغ کامل منبع خوبی برای اسیدهای چرب امگا-3 است. همچنین، مصرف تخم مرغ حاوی ترکیبی به نام کولین است که به حفظ سلامت غشاهای سلولی مغز کمک می‌کند.

سبزیجات برگدار

اسفناج، کیل، کولارد و دیگر سبزیجات برگدار حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستند، که عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند و تمرکز را افزایش می‌دهند. همچنین، آنها حاوی اسید فولیک هستند که نشان داده است هوشیاری و توجه را افزایش می‌دهد.

مغزهای خوراکی

مغزهای خوراکی، مانند بادام، حاوی ویتامین E هستند، که به پیشگیری از بیماری‌های شناختی مرتبط با افزایش سن، مانند بیماری آلزایمر کمک می کند. همچنین، آنها سرشار از اسید آمینه ها هستند که توجه و تمرکز را بهبود می‌بخشند.

موز

موز یکی از بهترین میوه‌هایی است که می‌توانید به عنوان میان وعده مصرف کنید. موز شیرین، سرشار از مواد مغذی و به راحتی و حتی در حال حرکت نیز قابل مصرف است.

نتایج یک مطالعه نشان داد دانش آموزانی که پیش از امتحان‌های خود موز مصرف کرده بودند، در مقایسه با آنهایی که این کار را انجام نداده بودند، عملکرد بهتری داشتند. همچنین، این میوه کارایی خود در کاهش اضطراب را نشان داده است.

این مواد غذایی ممکن است بدون خواب کافی در افزایش تمرکز و توجه کارایی لازم را نداشته باشند. از این رو، هفت تا هشت ساعت خواب خوب شبانه را فراموش نکنید.

منبع: “کر 2”

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند