افزایش خطر مرگ زودهنگام در اثر بی‌خوابی‌های شبانه

افزایش خطر مرگ زودهنگام در اثر بی‌خوابی‌های شبانه

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد افراد شب‌زنده‌دار بیش از افراد سحرخیز که شب زود می‌خوابند و صبح زود بیدار می‌شوند در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دارند.

یافته‌های مبتنی بر مطالعه حدود نیم میلیون شرکت کننده نشان داد افراد شب زنده دار در مقایسه با افراد سحرخیز، مبتلا به بیماری‌ها و اختلالات بیشتری هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته محققان دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه نورث وسترن شیکاگو، افراد شب‌زنده‌دار در مقایسه با افراد سحرخیز ۱۰ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند.

در این مطالعه، محققان دریافتند افرادی که تا دیروقت بیدار می‌مانند بت نرخ بالاتر ابتلا به دیابت، اختلالات روانشناختی و اختلالات نورولوژیکی روبرو هستند.

«کریستین ناتسون»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: در افراد شب زنده دار، ساعت بیولوژیکی درون بدن با محیط بیرونی هماهنگ نیست.

به گفته ناتسون، این افراد احتمالا دارای استرس روانشناختی، تغذیه در زمان نامناسب، عدم ورزش کافی، عدم خواب کافی، بیدار ماندن تا دیروقت و احتمالا مصرف مواد یا الکل هستند.

در این مطالعه، محققان رابطه بین تمایل طبیعی فرد به شب زنده داری یا سحرخیزی و خطر مرگ فرد را بررسی کردند.

آن‌ها از ۴۳۳ هزار شرکت کننده در رده سنی ۳۸ تا ۷۳ سال در مورد تمایلشان به شب یا صبح سؤال کردند. مرگ این افراد در طول ۶ و نیم سال بعد تحت نظر بود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند