افزایش ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای در چین

آمارها نشان می‌دهد چین به‌سرعت در حال ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای است و هر سال بر میزان تولید برق اتمی این کشور افزوده می‌شود.
افزایش ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای در چین

در حال حاضر ۳۷ واحد برق هسته‌ای در این کشور تولید برق می‌کنند و کار ساخت ۱۹ واحد دیگر نیز در جریان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی چین این است در جریان برنامه پنج ساله توسعه که تا سال ۲۰۲۰ میلادی تکمیل می‌شود میزان تولید برق هسته‌ای این کشور به ۵۸ میلیون کیلووات برسد و نزدیک به ۳۰ میلیون کیلووات نیز با ساخت نیروگاه‌های جدید بر ظرفیت تولید اضافه خواهد شد.

اگرچه برخی از کشورها نظیر آلمان و یا سوییس استفاده از فن آوری هسته‌ای را به دلایل امنیتی متوقف کرده‌اند اما چین با ایجاد و اجرای مقررات ذی‌ربط در حال قانونمند کردن این بخش است و هر روز سرمایه‌گذاری بیشتری در این زمینه انجام می‌دهد.

سازمان ملی انرژی اتمی چین در گزارشی آورده است بهترین گزینه برای تولید انرژی به جای ذغال سنگ و دیگر منابع آلوده کننده، انرژی اتمی است لذا بر تعداد واحدهای برق هسته‌ای کشور افزوده خواهد شد.

این سازمان افزوده است که چین سه دهه تجربه در زمینه تولید برق هسته‌ای دارد و راکتور برق هسته‌ای خوالونگ را از نسل سوم این فن آوری تولید کرده و در اختیار پاکستان قرار داده است و انگلستان نیز مایل است در این زمینه با چین همکاری داشته باشد.

آمار نشان می‌دهد در زمان حاضر ۴۴۸ واحد برق هسته‌ای در ۳۱ کشور دنیا نزدیک به ۴۰۰ میلیون کیلووات برق تولید می‌کنند که تا سال ۲۰۵۰ میلادی این رقم به یکهزار گیگاوات خواهد رسید که معادل ۲۵ درصد از کل برق تولیدی جهان است.

 

منبع: تابناک

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز