افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده

افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده

پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات در شورای پول و اعتبار مطرح شده است و دولت و بانک مرکزی مخالف با افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده نیست.

پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات در شورای پول و اعتبار مطرح شده است و دولت و بانک مرکزی مخالف با افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد پژمان گفت: افزایش سقف­­ تسهیلات در شورای عالی پول و اعتبار مطرح شده است و دولت و بانک مرکزی مخالف افزایش سقف تسهیلات نیست اگر چه نگرانی درباره­ اضافه شدن حجم نقدینگی در کشور وجود دارد، اما این موضوع قابل مدیریت است.

وی ادامه داد:­­­ نکته‌ای که باید در بحث افزایش­ تسهیلات به آن توجه شود این است که آیا مردم درامد کافی برای باز پرداخت تسهیلات را دارند؟ زیرا در صورت افزایش تسهیلات، اقساط ان نیز افزایش می‌یابد این موضوع را مد نظر قرار می‌دهیم و به دنبال راهکار ان هستیم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی افزود: یکی از مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم نوسازی شهرک‌هایی است که جزء محدوده بافت فرسوده قرار نمی‌گیرد، اما سابقه واحد‌های مسکونی ان به بیش از ۴۰ تا ۵۰ واحد می‌رسد و نیازمند نوسازی است.

وی ادامه داد: پیکان­ شهر که در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد، واحد‌های مسکونی ان به مرز فرسودگی رسیده است و علاوه بر ان در سایر استان‌ها نیز این واحد‌ها وجود دارد و نگاه مدیریتی به این محدوده‌ها نسبت به بافت فرسوده وجود دارد و دشواری‌هایی برای دریافت امتیاز­ بافت فرسوده برای این شهرک‌ها وجود دارد.

پژمان تصریح کرد: جلسات متعددی با حضور معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، معاونت شهرداری تهران و منطقه و مشاورین طرح‌های تفضیلی صورت گرفته است و توافقی که درباره تراکم این منطقه شد ساخت ۴ هزار واحد مسکونی است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه­ روند نوسازی بافت فرسوده­ کند است تاکید کرد: در نوسازی بافت فرسوده به دلیل اینکه عرصه در اختیار مردم است باید با مشوق‌هایی­، چون تسهیلات، مردم را به همکاری و نوسازی بافت‌های فرسوده ترغیب کرد.

وی بیان کرد: مشوق‌ها باید در بافت فرسوده اثر بخش باشد که پرداخت تسهیلات ارزان قیمت گام موثری در جهت نوسازی این بافت‌ها خواهد بود.

پژمان ادامه داد: به دنبال بازنگری درباره افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده هستیم.

وی افزود: باید طرح‌های بافت‌های فرسوده برای سرمایه‌گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد تا سرمایه گذاران به این بازار ورود پیدا کنند و درنهایت با بهره گیری از تسهیلات، واحد‌های مسکونی با کیفیت و بدون هزینه اضافه ساخته شود.

تسهیلات بافت فرسوده در کلان‌شهر‌ها ۵۰ میلیون تومان و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسکان موقت، در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسکان موقت با سود ۸.۵ درصد است.

 

منبع: صداوسیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند