افزایش قیمت سوخت زغال‌سنگ تصویب شد

افزایش قیمت سوخت زغال‌سنگ تصویب شد

افزایش قیمت زغال‌سنگ به‌عنوان سوخت مورد استفاده در تولید فلزات، بر قیمت تمام‌شده تولید اثر می‌گذارد.

بهای جهانی زغال‌سنگ بازار فلزات را جابه‌جا می‌کند و شاخص‌های بورس جهانی از این تغییر نرخ تاثیر می‌پذیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به‌تبع افزایش قیمت فلزات، صنایع پایین‌دستی شامل ساختمان، خودرو و سایر صنایعی که به فلزات وابسته‌اند هم دچار تغییر در قیمت تمام‌شده تولید می‌شوند و ناگزیرند برای جلوگیری از کاهش حاشیه سود، نرخ محصولات خود را بالا ببرند. افزایش قیمت زغال‌سنگ در بازار ایران هم روی قیمت محصولات فلزی تاثیرگذار است، اما قطعا تاثیر آن به اندازه تغییرات نرخ این نهاده در بازارهای جهانی نیست.

اخیرا با هماهنگی تنها خریدار زغال‌سنگ در ایران، یعنی ذوب‌آهن اصفهان، قیمت این سوخت فسیلی با هدف زنده‌نگه‌داشتن بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ به تصویب رسیده است. رسول خلیفه‌سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، پیش‌بینی می‌کند که تغییر قیمت زغال‌سنگ بر بازار فلزات ایران تأثیری جزئی داشته باشد، اما راهکار جلوگیری از همین تأثیر را هم تسهیل روند صادرات فولاد برای مقابله با گران‌شدن این محصول معرفی می‌کند.

به‌تازگی دولت تصمیم گرفته است که نرخ زغال‌سنگ را 20 درصد افزایش دهد. افزایش نرخ زغال‌سنگ داخلی، بدون شک بر بازار فلزات تأثیر خواهد داشت، اما قطعا تأثیر آن مشابه نوسانات نرخ زغال‌سنگ در بازارهای بین‌المللی نیست. رسول خلیفه‌سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره تأثیر تغییر نرخ زغال‌سنگ تولید داخل بر بازار فلزات عنوان می‌کند: بیشترین مصرف زغال‌سنگ را ذوب‌آهن اصفهان دارد. این مجموعه درصد قابل‌توجهی از محصولات خود را صادر می‌کند. اگر دولت مسیر صادرات را هموار کند، افزایش قیمت زغال‌سنگ بر قیمت تمام‌شده محصولات فلزی تأثیر نخواهد داشت.

با توجه به اعمال سیاست‌های جدید ازسوی آمریکا بعد از خروج برجام، این احتمال می‌رود که صادرات فولاد از ایران هم دچار مشکل شود. در چنین سناریویی، رشد قیمت زغال‌سنگ تولید داخل چقدر بر بازار فلزات ایران تاثیرگذار خواهد بود؟ دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در این زمینه می‌گوید: در چنین شرایطی افزایش قیمت زغال‌سنگ به تناسب می‌‎تواند روی بازار فلزات اثر بگذارد. تولید بخشی از میلگرد بازار در اختیار ذوب‌آهن است. اگر مصرف میلگرد در کشور را 20‌میلیون تن فرض کنیم، بین دو تا سه‌میلیون تن میلگرد ازطریق ذوب‌آهن تولید می‌شود. بنابراین سهم این کارخانه از بازار داخل حدود 15 درصد است.

او اضافه می‌کند: با کاهش صادرات ذوب‌آهن و افزایش قیمت سوخت برای این کارخانه، به تناسب قیمت در بازار فلزات افزایش می‌یابد. البته این تأثیر خیلی بزرگ نخواهد بود.

افزایش قیمت زغال‌سنگ از ابتدای تیر

محمد مجتهدزاده، رئیس انجمن زغال‌سنگ ایران، اما به تأثیر افزایش قیمت زغال‌سنگ بر بازار فلزات چندان اعتقادی ندارد. او می‌گوید: افزایش قیمت زغال‌سنگ برای تداوم فعالیت معادن زغال‌سنگ الزامی بود. تعامل سازنده‌ای بین ذوب‌آهن و انجمن بهره‌برداران معادن زغال‌سنگ در کمیته پشتیبانی زغال‌سنگ وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری شد و این توفیق به دست آمد.

او اضافه می‌کند: قیمت‌های جدید زغال‌سنگ از ابتدای تیر امسال اجرائی خواهد شد تا مشکلات معادن زغال‌سنگ با کسب درآمدهای جدید تا حدودی رفع شود.

به گفته مجتهد‌زاده قیمت فولاد از بازارهای جهانی و بورس فلزات تبعیت می‌کند، در نتیجه رشد بهای زغال‌سنگ داخلی بر قیمت فولاد اثر ندارد.

امیدواریم در آینده بر مبنای روشی که قیمت زغال‌سنگ در ارتباط با قیمت شمش فولاد محاسبه می‌شود، نرخ‌ها اصلاح شود و برای طولانی‌مدت چشم‌انداز مناسبی برای بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ ایجاد شود.

 

منبع: اقتصادآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند