افزایش یک میلیون و 450 هزار بشکه‌ای در تولید نفت

افزایش یک میلیون و 450 هزار بشکه‌ای در تولید نفت

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان این‌که یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه افزایش تولید را از سال گذشته تاکنون تجربه کرده‌ایم، گفت: اکنون می‌توان با اقتدار اعلام کرد که بیش از ۸۳ درصد نفت ایران را شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تولید می‌کند.

عبدالرضا دبیری در نشست خبری که 13 آبان ماه در حاشیه نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: از دیرباز تلاش بر این بوده است تا با نگهداری و بهسازی تاسیسات و ماشین‌آلات، تولید بر اساس برنامه مورد نظر در مناطق نفت‌خیز محقق شود و چرخ اقتصاد نفت به عنوان محور اقتصاد کشور بچرخد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: در این زمینه مسئله ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت همواره در دستور کار بوده و در سال‌های اخیر، به دلیل تحمیل تحریم‌های خصمانه بر علیه کشور ایران، بحث ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت جلوه جدی‌تری به خود گرفته است.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: در برخی از زمان‌ها به دلایل متعدد مسئله کاهش طبیعی متوجه تولید شده و حتی در مواردی مشکلاتی را به وجود آورده است اما ما از یک سال گذشته توانستیم با تکیه بر توان و تجربه کارکنان شرکت و استفاده از پتانسیل‌های موجود در نهادهای دانش‌بنیان و صنعتگران داخلی، تولید را به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش دهیم.

دبیری عنوان کرد: از سوی دیگر، در یک سال گذشته با پیش‌بینی پروژه‌های مرتبط با تولید بر روی 150 چاه توسعه‌ای، ترمیمی و تعمیری، از کاهش روزانه 450 هزار بشکه نفت جلوگیری شده است و در مجموع می‌توان گفت که یک میلیون و 450 هزار بشکه افزایش تولید را از سال گذشته تاکنون تجربه کرده‌ایم.

وی با اشاره به حجم عظیم تاسیسات و ماشین‌آلات فرآیندی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، اظهار کرد: مناطق نفت‌خیز جنوب متشکل از 150 کارخانه فعال اعم از بهره‌برداری، نمکزدایی، تقویت فشار گاز، تزریق گاز، گاز و گاز مایع است و دریایی از تاسیسات، تجهیزات، خطوط لوله و ماشین‌آلات فرآیندی در خود دارد.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب عنوان کرد: در چند سال اخیر بار اصلی ساخت و تامین تجهیزات و قطعات مختلف این حجم عظیم بر شانه صنعتگران ایرانی بوده و خوشبختانه پیچیده‌ترین قطعات و حتی ماشین‌آلات توسط آن‌ها ساخته شده است و اکنون می‌توان با اقتدار اعلام کرد که بیش از 83 درصد نفت ایران را شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تولید می‌کند.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به دستاوردهای نمایشگاه‌های پیشین نیز پرداخت و افزود: در نمایشگاه هشتم، پمپ فرآیندی پیچیده و مهم BB3 که به دست توانمند صنایع داخلی ساخته شده بود را رونمایی کردیم و جالب است بدانید که بیش از 85 درصد نیاز کالایی ما در ایران تولید می‌شود و 45 درصد این مقدار سهم صنعتگران خوزستانی است.

دبیری در خصوص تکنولوژی انحصاری مناطق نفت‌خیز در طرح آماک اظهار کرد: ما در بخشی از طرح جمع‌آوری گازهای ترش یا همان آماک، مخلوط H2S و CO2 را با استفاده از 97 کیلومتر خط لوله، پس از نم‌زدایی، به مجتمع پتروشیمی ارسال می‌کنیم که در آنجا از آن 140 تا 170 تن گوگرد تولید می‌شود.

وی ادامه داد: فشارافزایی این مخلوط در خط لوله، کاری بسیار حساس، خطرناک و در دنیا منحصربه‌فرد است و اگر نم‌زدایی انجام نشود، خط لوله پس از یک ماه دچار خوردگی می‌شود. در این زمینه مناطق نفت‌خیز جنوب تکنولوژی ساخت غربال مولکولی نم‌زدایی محیط‌های ترش را به صورت انحصاری در اختیار دارد.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به عملکرد تولید مناطق نفت‌خیز جنوب در نیمه نخست سال 96 خاطرنشان کرد: این شرکت با روزانه 2 میلیون و 925 هزار بشکه تولید نفت خام، تولید را به میزان 100 درصدی محقق کرده و همچنین با تولید روزانه 71 میلیون متر مکعب گاز، 112 درصد از برنامه را در این حوزه اجرایی کرده است.

دبیری عنوان کرد: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب روزانه 27000 بشکه نفتا تولید کرده و با تولید 99 هزار و 676 بشکه گاز مایع، 104 درصد برنامه تولید خود را محقق کرده است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند