افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان در راه است

معاون کل وزارت بهداشت گفت: جمعیت کشور رو به مسن شدن است و از سویی بیماری‌های غیرواگیر شیوع زیادی دارد، یکی از بهترین حوزه‌ها برای انجام عمل خیر و کمک به رفع هزینه‌های کمرشکن، حوزه سلامت است.
افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان در راه است

ایرج حریرچی، در مراسم افتتاحیه کلینیک تخصصی دندانپزشکی حسینیه خویی‌ها گفت: کل هزینه‌های سلامت در تمام دنیا در چند دهه گذشته رو به افزایش بوده است، هم اکنون ۱۰٫۳ درصد از کل درآمد ناخالص ملی کشورهای جهان صرف هزینه‌های سلامت می‌شود، یعنی از هر ۱۰ دلاری که مجموع دولتها و ملت‌ها هزینه می‌کنند، یک دلار صرف بهبود یا حفظ سلامت مردم می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه افزود: سهم هزینه‌های سلامت از کل هزینه‌های خانوار در کشور ما بیش از ۵ درصد است که این موضوع در همه کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما هزینه مربوط به بیماری‌ها، یکی از عوامل قابل توجه ایجاد فقر در جوامع است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت:: عوامل متعددی از جمله افزایش متوسط سن جامعه و افزایش تعداد و درصد سالمندان، شیوع بیماری‌های غیرواگیر مثل بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و سرطان، افزایش انتظارات مردم، ورود دارو و تکنولوژی جدید عوامل محرک افزایش هزینه‌های سلامت در آینده در کشور ما هستند.

به گفته حریرچی، راه اصلی مقابله با این عوامل بهداشت و پیشگیری و کنترل هزینه‌های سلامت است اما حتی با موفقیت قابل توجه در مقابله با این عوامل، مردم ما و حوزه سلامت ما کماکان نیازمند کمک خیرین هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص کمک‌های خیرین اظهارداشت: درخواست ما این است که خیرین علاوه بر کمک در تامین زیرساختها در موضوع پیشگیری و نیز اداره مراکز ارائه خدمات سلامت، تامین هزینه‌های اداره مراکز، ارائه خدمات با هزینه مورد استطاعت فقرا و جلوگیری از هزینه‌های فقرزا و کمرشکن سلامت به طور جدی ورود کنند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به هرم سنی جمعیت ایران و شیوع بیماریهای غیرواگیر و با توجه یه میزان بروز هزینه‌های فقرزا و کمر شکن سلامت یکی از بهترین حوزه‌ها برای انجام عمل خیر، حوزه سلامت است.

 

منبع: تابناک

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز