افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه پروژه‌های عمرانی کشور

افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه پروژه‌های عمرانی کشور

بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه پروژه‌های عمرانی کشور که باید 4 ساله به اتمام برسند 8 تا 12 سال به طول می‌انجامد که این مسئله باعث افزایش حدود 300 درصدی هزینه پروژه‌ها می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه بنابر اعلام سازمان برنامه و بودجه هزینه پروژه‌های عمرانی کشور تا زمان اتمام ۳۰۰ درصد افزایش می‌یابد، گفت:در ساخت‌وسازها چاره ای جز حرکت به سمت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان نداریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، اقبال شاکری با بیان اینکه حدود 10 سال است که کشورهای پیشرفته برای ساخت‌وسازهای خود از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده می‌کنند، اظهار کرد:‌ بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه پروژه‌های عمرانی کشور که باید 4 ساله به اتمام برسند 8 تا 12 سال به طول می‌انجامد که این مسئله باعث افزایش حدود 300 درصدی هزینه پروژه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه مدل‌سازی اطلاعات مشکلات مربوط به ساخت‌وساز پروژه‌های عمرانی کشور را از بین می‌برد، تصریح کرد: در ساخت‌وسازها چاره ای جز حرکت به سمت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان نداریم.

وی با اشاره به اینکه برای مدیریت بحران، مدیریت شهری و… مدل‌سازی اطلاعات بسیار بسیار تسهیل‌گر خواهد بود، یادآور شد: در حال حاضر حدود 70 درصد از پروژه‌های استانی و ملی به دلیل افزایش زمان ساخت و هزینه‌ها به اهداف خود نمی‌رسند.

به گفته شاکری در دوره حضور مظاهریان در معاونت مسکن و ساختمان، پیش‌نویس مدل‌سازی اطلاعات ساختمان به هیئت دولت ارائه شد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند