افزایش پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در مهرماه

شبکه بانکی در مهرماه امسال به 122 شرکت دانش‌بنیان، سه هزار و 113 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت که نسبت به شهریورماه رشد 70.9 درصدی داشت.
افزایش پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در مهرماه

شبکه بانکی در مهرماه امسال به ۱۲۲ شرکت دانش‌بنیان، سه هزار و ۱۱۳ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت که نسبت به شهریورماه رشد ۷۰٫۹ درصدی داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، از آمارهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که چهارشنبه منتشر شد؛ نشان می‌دهد این میزان در شهریورماه ۲ هزار و ۲۰۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون بود.

بنابراین در مهرماه شاهد پرداخت ۹۰۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات بیشتر به شرکت‌های دانش‌بنیان بودیم.

با توجه به پرداخت سه هزار و ۱۱۳ میلیارد ریال تسهیلات، سهم هر کدام از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌طور متوسط ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال می‌شود.

جزئیات پرداخت‌ها

در مهرماه امسال بانک‌های دولتی ۲۷۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال، بانک‌های خصوصی شده ۲ هزار و ۱۴۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و بانک‌های خصوصی و موسسه‌های اعتباری ۶۸۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات پرداختند.

در این مدت بانک‌های ملت و صادرات به ترتیب با یک هزار و ۴۲۱ میلیارد و یکصد میلیون و ۶۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بالاترین پرداخت تسهیلات را به شرکت‌های دانش‌بنیان داشتند.

مانده تسهیلات اعطایی

مانده کل تسهیلات اعطایی به ۹۵۵ شرکت دانش‌بنیان در پایان مهرماه ۳۵ هزار و ۷۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال است (میانگین به هر شرکت ۳۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال).

بیشترین مانده به بانک‌های صادرات (هفت هزار و ۴۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال)، ملت (۶ هزار و ۶۳۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال) و (صنعت و معدن ۶ هزار و ۲۷۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال) تعلق دارد.

مانده مطالبات غیر جاری ۲ هزار و ۳۶۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال (متعلق به ۱۱۳ شرکت) است که معادل ۶٫۶ درصد کل مانده تسهیلات می‌شود.

مانده مطالبات غیر جاری نیز شامل یک هزار و ۵۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال (۵۱ شرکت) سررسید گذشته، ۵۸۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال (۳۶ شرکت) معوق و ۷۲۰ میلیارد ریال (۲۶ شرکت) مشکوک‌الوصول است.

بر اساس اطلاعات استخراج شده، تسهیلات پرداختی از اسفند پارسال تا مهرماه امسال به ۲۰ هزار و ۶۰۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال رسید.

فقط در اسفندماه گذشته سه هزار و ۹۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شد.

سه هزار و ۴۸۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال نیز سهم پرداختی در مردادماه امسال بود.

بنابراین از اسفندماه پارسال، میزان پرداخت تسهیلات در مهرماه امسال، جایگاه سوم را از آن خود کرد.

بنا به ماده ۱ قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراع‌ها مصوب ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، شرکت‌ها و موسسه‌های خصوصی یا تعاونی که برای هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌ افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود، دانش‌بنیان نام دارند.

بنا به آیین‌نامه اجرایی این قانون که مصوب ۱۳۹۱ هیات وزیران است، شرکت‌ها و موسسه‌هایی که در زمینه گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و «تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل (طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده بالا» فعالیت می‌کنند، دانش‌بنیان محسوب می‌شوند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز