افزایش چهار‌درصدی تولید سولفات‌‌سدیم در ایران

افزایش چهار‌درصدی تولید سولفات‌‌سدیم در ایران

مدیر مجتمع شرکت املاح معدنی ایران گفت: تولید سولفات‌سدیم در این شرکت در 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار‌ درصد افزایش یافته است.

رضا عروجی روز سه شنبه افزود: در این مدت 139 هزار 755 تن سولفات‌سدیم در ایران تولید شده است که تولید 94 هزار و 600 تن از این محصول در واحد اراک و 45 هزار و 155 تن در واحد گرمسار بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی بیان کرد: این میزان تولید در شرکت املاح معدنی ایران 75 درصد از نیاز سولفات‌‍سدیم داخل کشور را تامین کرده است.

مدیر مجتمع شرکت املاح ایران ادامه داد: تولید سالانه سولفات‌سدیم کشور 180 تا 185 هزار تن است اما، بر اساس نیاز کشور علاوه بر این میزان تولید، 60 تا 90 هزار تن از این ماده معدنی در سال وارد ایران می‌شود.

عروجی اظهار کرد: کاربری اصلی سولفات‌سدیم در صنایع شوینده است و این ماده معدنی به عنوان مواد پایه در شوینده‌ها به کار برده می‌شود.

وی بیان کرد: در سال جاری همچنین 27 هزار و 295 تن نمک تصفیه شده و 19 هزار و 249 تن نمک هیدرومیل در شرکت املاح ایران تولید شده که از این میزان، 18 هزار و 917 تن به خارج کشور صادر شده است.

مدیر مجتمع شرکت املاح ایران افزود: صادرات نمک تصفیه و هیدرومیل به خارج از کشور نسبت به 9 مدت مشابه پارسال افزایش 34 درصدی دارد.

شرکت املاح معدنی ایران از سال 1363 تاسیس شده که واحد گرمسار این شرکت در سال 73 و مرحله نخست واحد اراک آن در سال 1379 و مرحله دوم آن در سال 1384 به بهره‌برداری رسیده است.

واحد کارخانه‌ای شرکت املاح معدنی ایران در اراک در زمینی به وسعت 32 و 6 دهم هکتار ایجاد شده و فعالیت آن به صورت شبانه‌روزی است.

87 درصد سهام شرکت املاح معدنی ایران مربوط به سازمان تامین اجتماعی (شستا) شرکت سهامی عام است و جزء شرکت‌های بورسی نیز است.

شرکت املاح ایران برابر پروانه بهره‌برداری، سالانه حق برداشت معدنی 600 هزار تن سولفات‌سدیم از تالاب کویری میقان اراک را داراست که قانون اجازه 25 درصد بیشتر یا کمتر از آن را نیز داده شده است.

پروانه اولیه این شرکت 10 ساله صادر شده و پروانه تمدید شده نیز 25 ساله است که اعتبار قانونی آن از سال 90 به مدت 25 سال آغاز شده اما، تمدید از سال 89 صورت گرفته است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند