افزایش ۲۴۰۰ هکتاری سطح گلخانه‌های کشور

افزایش ۲۴۰۰ هکتاری سطح گلخانه‌های کشور

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه امسال ۲۴۰۰ هکتار سطح گلخانه‌های کشور اضافه می‌شود، گفت: به‌منظور افزایش کمی و کیفی محصول، ۳۷۶ هکتار گلخانه‌ سنتی در سال جاری اصلاح و بازسازی شده‌اند.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه امسال ۲۴۰۰ هکتار سطح گلخانه‌های کشور اضافه می‌شود، گفت: به‌منظور افزایش کمی و کیفی محصول، ۳۷۶ هکتار گلخانه‌ سنتی در سال جاری اصلاح و بازسازی شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛ مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی با اعلام این مطلب گفت: برای سال ۹۶ اصلاح و بازسازی گلخانه‌های سنتی و نیمه مدرن در سطح ۳۷۳ هکتار، در برنامه ششم توسعه ۲۵۰۰ هکتار و برای برنامه ۱۰ ساله ۵ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده است.

غلامرضا تقوی تبدیل سوخت گلخانه‌ها از گازوئیل به گاز، تبدیل گلخانه‌های چوبی به فلزی و ارتقای فناوری و تبدیل گلخانه‌های نیمه‌مدرن به مدرن را از محورهای اصلی طرح بازسازی و نوسازی گلخانه‌ها عنوان کرد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰ هکتار از گلخانه‌ها به سیستم گازرسانی مجهز و بیش از ۶۰ هکتار گلخانه‌های سنتی چوبی به فلزی تبدیل شده‌اند.

تقوی با بیان اینکه بسیاری از گلخانه‌های کشور نیمه‌مدرن هستند، اظهار داشت: ما این گلخانه‌ها را شناسایی و تکنولوژی جدید را به آن‌ها معرفی می‌کنیم.

وی ادامه داد: ۱۰ تا ۲۰ درصد از ۳۷۳ هکتار گلخانه‌های اصلاح و بازسازی شده در سال جاری در قالب ارتقای فناوری مانند افزایش مکانیزاسیون و اضافه کردن اتوماسیون بوده‌اند.

مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی در عین حال تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد گلخانه‌های کشور قابلیت تبدیل به گلخانه‌های مدرن را دارند.

وی با بیان اینکه اصلاح و بازسازی گلخانه‌های سنتی و نیمه مدرن کشور ۲۰ تا ۲۵ درصد بهره‌وری آب را افزایش می‌دهد، گفت: در گلخانه‌های سنتی عملکرد تولید پایین و در حد ۱۸۰ تن در هکتار است، در حالی‌که در گلخانه‌ها مدرن حدود ۲۵۰ تن در هکتار با همان میزان مصرف آب، محصول تولید می‌شود.

تقوی، افزایش حاشیه سود را یکی دیگر از مزیت‌های اصلاح و بازسازی گلخانه‌های سنتی و نیمه‌مدرن دانست و اذعان داشت: اجرای این طرح به اقتصادی شدن واحدهای تولیدی کمک می‌کند و علاوه بر آن، شکل اشتغال نیز تغییر کرده و فناورانه‌تر می‌شود و میزان به‌کارگیری مهندسان افزایش می‌یابد.

وی افزایش کمی و کیفی محصولات و کاهش هزینه‌های تولید را از دیگر مزیت‌ها و پیامدهای اجرای طرح اصلاح و بازسازی گلخانه‌ها نام برد و اعلام کرد: با تبدیل سوخت از گازوییل به گاز در گلخانه‌ها در هر هکتار ۳۰ درصد هزینه بهره‌برداران کاهش خواهد یافت.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی با اشاره به افزایش تولید محصول سالم در گلخانه‌های مدرن، گفت: در این گلخانه‌ها با استفاده از تجهیزات و امکانات جدید، آفات و بیماری‌ها بهتر کنترل می‌شوند و مصرف سموم نیز کاهش می‌یابد.

وی درباره توسعه سطح زیر کشت و تولید گلخانه‌های کشور نیز اظهار داشت: امسال توسعه ۲۴۰۰ هکتار سطح زیرکشت گلخانه‌ها را در برنامه داریم و تاکنون بیش از ۹۰۰ هکتار آن در استان‌هایی مانند تهران، اصفهان، یزد و جیرفت اجرا شده است.

تقوی پیش‌بینی کرد که با اضافه شدن ۹۰۰ هکتار به سطح گلخانه‌ها، تولیدات در این حوزه حدود ۲۳۰ هزار تن افزایش یابد.

وی ادامه داد: درصورت تحقق برنامه توسعه ۲۴۰۰ هکتاری گلخانه‌های کشور در سال جاری نزدیک به ۱۵ درصد، تولیدات گلخانه‌ای رشد خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۹۹۵ هزار تن محصولات گلخانه‌ای شامل سبزی و صیفی، توت فرنگی، گیاهان دارویی و خوراکی و سایر به غیر از گل و گیاهان زینتی در کشور تولید شد.

تقوی اضافه کرد: سال ۹۵ حدود یک میلیون و ۹۶۵ هزار تن فقط تولید سبزی و صیفی از ۸۲۰۰ هکتار سطوح زیرکشت گلخانه‌ها داشتیم که ۸۳ درصد آن معادل یک میلیون و ۶۴۰ هزار تن فقط مربوط به تولید خیار و مابقی گوجه فرنگی و فلفل بوده است.

وی کشت عمده یک محصول در محیط‌های گلخانه‌ای را تهدیدی برای تولید خواند و گفت: یکی از طرح‌های این دفتر، ایجاد تنوع محصولات گلخانه‌ای است و این طرح در کارگروه‌های فنی گلخانه‌ای در مرحله نهایی قرار دارد.

تقوی با بیان اینکه برای محیط‌های گلخانه‌ای، الگوی کشت جدیدی به بهره‌برداران معرفی خواهد شد، اظهار داشت: در فاز نخست ۱۵ محصول در حوزه سبزی و صیفی، باغی و سبزیجات لوکس و برخی گیاهان دارویی شامل رکولا، شایاناک، مارچوبه، هلو، لیمو ترش، و آناناس معرفی می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد که معرفی محصولات تا ۳۰ مورد افزایش یابد.

مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: طرح توجیه اقتصادی کشت‌های جدید در حوزه گلخانه‌ها تهیه و اجرای الگوی کشت‌های جدید در استان‌هایی مانند اصفهان، یزد، کرمان، مشهد، کردستان و همدان آغاز شده است.

وی برگزاری تورهای ترویجی را از برنامه‌های این دفتر به منظور آشنایی و جلب نظر کشاورزان در مورد کشت‌های جدید گلخانه‌ای عنوان کرد.

تقوی افزود:ما به دنبال این هستیم کشاورزانی که در فضای باز سبزی و صیفی کشت می‌کنند، از طریق تورهای ترویجی و بازدید از کشت‌های گلخانه‌ای به سمت تولید در محیط‌های گلخانه‌ای ترغیب شوند.

وی با اذعان به اینکه در صورت انتقال تولید سبزی و صیفی از فضای باز به محیط‌های گلخانه‌ای، بخشی از اراضی کشاورزی آزاد می‌شود، گفت: در اراضی آزاد شده در صورت وجود آب کافی باید برای کشت محصولات کم‌آب‌بر، پوششی و پاییزه برنامه‌ریزی کرد.

تقوی تصریح کرد: در فضای گلخانه‌ای ۱۰ تا ۱۲ برابر فضای باز سبزی و صیفی تولید می‌شود.

وی بر تولید گلخانه‌ای با هدف افزایش صادرات تاکید کرد و گفت: تولید برای صادرات باید مستمر، انبوه و با قیمت مناسب و کیفیت بالا باشد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند