افزایش ۷۰ تنی عملکرد تولیدات گلخانه‌ای

با اصلاح، بازسازی و نوسازی ۴۱۹ هکتار از گلخانه‌های کشور در سال ۹۶ حدود ۱۱۲ درصد برنامه‌های معاونت امور باغبانی در این حوزه محقق شد.

افزایش ۷۰ تنی عملکرد تولیدات گلخانه‌ای

مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: پارسال برنامه ابلاغی ما برای اصلاح، بازسازی و نوسازی گلخانه‌های کشور ۳۷۳ هکتار بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، غلامرضا تقوی افزود: برای اجرای طرح اصلاح، نوسازی و بازسازی گلخانه ۶۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته که ۶۰ درصد آن آورده تولید کنندگان و ۴۰ درصد تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۴ درصد بوده است.

وی گفت: در طرح ۴۱۹ هکتاری، ۸۱ هکتار از گلخانه‌های چوبی به گلخانه‌های مدرن و نیمه مدرن تبدیل و ۱۵ هکتار از گلخانه‌های غیر استاندارد نیز استاندارد شده‌اند و در ۵۰ هکتار از گلخانه‌ها تغییر سوخت مایع به گاز صورت گرفته است.

تقوی با اشاره به اثرات و نتایج حاصل از اصلاح، بازسازی و نوسازی گلخانه‌ها تصریح کرد: با اجرای این طرح در ۴۱۹ هکتار از گلخانه کشور ۴۲۰ هزار متر مکعب در سال آب صرفه جویی و میانگین عملکرد تولید از ۱۸۰ تن در هکتار به ۲۵۰ تن در هکتار می‌رسد.

وی صرفه‌جویی ۱۱ میلیون لیتر سوخت و کاهش ۸۸۰ میلیون ریال در کاهش هزینه‌ها، تثبیت و اشتغال مستقیم ۴۱۹۰ نفر و تثبیت اشتغال غیر مستقیم ۱۲ هزار و ۵۷۰ نفر، افزایش ارزش تولید به میزان ۴۲۰ میلیون ریال به ازای هر هکتار، کاهش ۵۰ تا ۷۰ درصد مصرف سموم و قارچ کش ها و به دنبال آن کاهش ۳۵ تا ۴۰ درصدی میانگین قیمت تمام شده تولید در گلخانه‌ها را از دیگر آثار اجرای طرح اصلاح، بازسازی و نوسازی در سطح ۴۱۹ هکتار گلخانه عنوان کرد.

مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی در عین حال افزایش ۲۵ درصدی تولید محصول سالم در این گلخانه‌ها نسبت به گلخانه‌های سنتی، افزایش کیفیت و رقابت پذیری این محصول و افزایش صادرات را از دیگر مزیت‌ها و اثرات اجرای طرح اصلاح، بازسازی و نوسازی گلخانه‌ها دانست.

وی با بیان این که ۳۷۰۰ هکتار از سطح گلخانه‌های چوبی و سنتی نیاز به اصلاح، بازسازی و نوسازی دارند، گفت: در طول برنامه ششم توسعه اصلاح و بازسازی ۲۷۰۰ هکتار از سطح گلخانه‌های چوبی و سنتی هدفگذاری شده که در سال ۹۷ برای حدود ۴۵۲ هکتار از این سطح برنامه ریزی شده است.

تقوی ادامه داد: امسال تمرکز اصلی ما بر روی تبدیل گلخانه‌های چوبی و سنتی به گلخانه‌های مدرن و نیمه مدرن یا استاندارد است و برای پرداخت تسهیلات و تامین منابع مالی در این زمینه محدودیتی وجود ندارد.

وی‌ اظهار داشت: برای نخستین بار، طرح‌اصلاح، بازسازی و نوسازی گلخانه‌های کشور در سال گذشته مستندسازی شده و امسال نیز مستندسازی این پروژه ادامه خواهد یافت.

مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی درباره سهم استان‌ها در اصلاح، بازسازی و نوسازی گلخانه‌ها افزود: بیشترین سطح اصلاح و بازسازی گلخانه‌ها در استان تهران با سطح ۹۰ هکتار و ۲۳.۶ درصد سهم، خوزستان با ۵۲ هکتار و ۱۳.۶ درصد سهم و اصفهان با ۴۵ هکتار و ۱۱.۷ درصد سهم، صورت گرفته است.

 

منبع: صداوسیما


این مطلب را به اشتراک بگذارید