افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌بها در تابستان ۹۶

بر اساس آمار ارائه شده، در تابستان سال جاری اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌بها در تابستان ۹۶

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در تابستان سال جاری اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گزارش تحولات بازار مسکن و اجاره‌بهای واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران در تابستان ۱۳۹۶ را منتشر کرد که براساس آن اعلام شده متوسط اجاره‌بهای یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی آپارتمانی (رهن واجاره) ۲۸ هزار و ۶۱۴ تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۱۰.۸ درصد و نسبت به تابستان سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۹.۵ درصد رشد داشته است.

در این فصل تعداد اجاره‌نامه‌های واحدهای مسکونی آپارتمانی ثبت شده نیز به ۴۰ هزار و ۵۶۰ واحد رسید که نسبت به فصل قبل ۳۳.۹ درصد افزایش و نسبت به تابستان سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۰.۵ درصد کاهش داشته است.

خرید و فروش ۴ درصد بیشتر شد

هم‌چنین در تابستان ۱۳۹۶ تعداد معاملات واحدهای با کاربری مسکونی از نوع آپارتمانی در شهر تهران به ۴۸ هزار و ۸۵۴ واحد رسید که نسبت به فصل قبل ۲۸.۸ درصد و نسبت به تابستان سال قبل ۴ درصد رشد داشته است.

در این فصل منطقه ۵ با ۷۴۷۱ فقره بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۳۱۲ فقره کمترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. بیشترین نرخ رشد تعداد معاملات در این فصل نسبت به تابستان سال قبل مربوط به منطقه ۳ با رشد ۱۹.۹ درصدی و کمترین نرخ رشد تعداد معاملات مربوط به منطقه ۱۸ بوده که به میزان ۱۷.۸ درصد کاهش داشته است.

افزایش ۷ درصدی قیمت مسکن شهر تهران

در تابستان ۱۳۹۶ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربانی واحدهای مسکونی آپارتمانی ۴.۶۳ میلیون تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۳.۱ درصد و نسبت به تابستان ۱۳۹۵ به میزان ۷ درصد رشد داشته است.

در این فصل از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران منطقه یک با ۱۰ میلیون تومان بیشترین و منطقه ۱۸ با ۲.۲۶ میلیون تومان کم‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی آپارتمانی معامله شده را داشته است. بیشترین رشد متوسط قیمت تابستان سال ۱۳۹۶ نسبت به تابستان ۱۳۹۵ مربوط به منطقه ۲ با ۱۰.۵ درصد و کم‌ترین آن مربوط به منطقه ۲۲ با رشد ۱.۳ درصد بوده است.

از سوی دیگر بررسی توزیع فراوانی تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی در تابستان ۱۳۹۶ نشان می‌دهد واحدهای منطقه ۵ با ۱۶.۷ درصد، واحدهای دارای عمر تا پنج سال ساخت با سهم ۴۷ درصد، واحدهای با قیمت متر مربعی ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان با ۱۲ درصد، واحدهای با مساحت ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با ۱۵.۵ درصد و واحدهای دارای ارزش ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان (از میان واحدهای با ارزش کمتر از ۹۷۰ میلیون تومان) با سهم ۷.۳ درصد بالاترین سهم در تعداد کل معاملات را در تابستان به خود اختصاص دادند.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید