افزایش 62 درصدی سرمایه‌گذاری آلمان در چین

افزایش 62 درصدی سرمایه‌گذاری آلمان در چین

وزارت بازرگانی چین در گزارشی اعلام کرد که میزان سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اوت با ۶۲.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به اوت سال قبل به ۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.

سرمایه‌گذاری آلمان در چین با وجود جنگ تجاری این کشور با آمریکا بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شین هوا؛ وزارت بازرگانی چین در گزارشی اعلام کرد که میزان سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اوت با ۶۲.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به اوت سال قبل به ۱.۷ میلیارد دلار رسیده است. گئو فنگ، سخنگوی این وزارتخانه در یک کنفرانس خبری به همین مناسبت گفت که حجم روابط تجاری بین دو کشور نیز طی سال جاری با ۲.۴ درصد افزایش به ۱۰۷ میلیارد دلار رسیده است.

از سوی دیگر در هفت ماه نخست امسال، چین ۱.۰۱ میلیارد دلار در آلمان سرمایه‌گذاری کرده که نسبت به رقم مدت مشابه سال قبل ۲۷.۶ درصد افزایش یافته است. چین از سه سال پیش تاکنون بزرگ‌ترین شریک تجاری آلمان بوده است. دو کشور سال گذشته ۱۸۳.۹ میلیارد دلار صادرات و واردات به یکدیگر داشته‌اند.

پیش‌تر موسسه «مک کینزی» در گزارشی اعلام کرده بود که حجم سرمایه‌گذاری چین در کشورهای اروپایی از ۸۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۲۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. این کاهش در آمریکا نیز مشهود بوده است؛ به گونه‌ای که حجم این سرمایه‌گذاری از ۱۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیش از عزیمت به چین خواهان افزایش سرمایه‌گذاری چینی‌ها در این کشور شد اما با این حال گفت که موضع دولت آلمان در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در زیرساخت‌ها و پروژه‌های امنیتی موشکافانه خواهد بود. پیش‌تر مخالفت دولت آلمان با سرمایه‌گذاری چینی‌ها در یک پروژه نیروگاهی این کشور جنجال زیادی به پا کرده بود.

فنگ افزود: طرف چینی مایل به تداوم همکاری با آلمان و گسترش آن در چارچوب منافع ملی دو طرف است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند