امتیازات تعرفه‌ای ایران به اوراسیا

امتیازات تعرفه‌ای ایران به اوراسیا

وزارت کشاورزی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران آماده اعطای امتیازات تعرفه‌ای در مورد گندم، نفت پالایش شده، آب معدنی و سیگار در چهارچوب منطقه تجارت آزاد ایجاد شده با اتحادیه اقتصادی اوراسیایی نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از خبرگزارش تاس، بعد از دور دیگری از مشورت‌ها در مورد انعقاد موافقتنامه موقت ایجاد منطقه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی وزارت کشاورزی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران آماده اعطای امتیازات تعرفه‌ای در مورد مجموعه‌ای از کالاهای کشاورزی به استثنای گندم، نفت پالایش شده، آب معدنی و سیگار در چهارچوب منطقه تجار آزاد ایجاد شده با اتحادیه اقتصادی اوراسیایی است.

در این بیانیه آمده است: «ایران در پیشنهاد حداکثری که ارائه کرده، آمادگی خود برای اعطای امتیازات بر اساس درخواست دولت‌های عضو اتحادیه را اعلام کرده که تقریبا شامل تمام کالاهای مورد علاقه اتحادیه اوراسیایی به استثنای گندم، نفت پالایش شده، آب معدنی و سیگار است.»

بر اساس این بیانیه، بعد از این مشورت‌ها توافقی انجام نشده، و طرف‌ها نتوانسته‌اند به یک «توافق قابل قبول متقابل برسند و مذاکرات ادامه خواهد داشت.»

روسای جمهور کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان در نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در دسامبر 2016 با پیشنهادات در زمینه انجام مذاکرات در خصوص یک منطقه تجارت آزاد با ایران، مصر، هند و سنگاپور موافقت کردند. سرژ سرگیسیان، رئیس جمهور ارمنستان و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز نسبت به امضای موافقت‌نامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی ابراز تمایل کرده‌اند.

در روز 7 مارس 2017، کمیته بین دولتی اتحادیه اقتصادی اوراسیایی با صدور قطعنامه‌ای آغاز اقدامات مقدماتی برای انعقاد یک موافقت‌نامه مرتبط در این زمینه را اعلام کرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند