امضای تفاهم‌نامه همکاری برای ساخت مسکن ویژه اقشار کم‌درآمد

امضای تفاهم‌نامه همکاری برای ساخت مسکن ویژه اقشار کم‌درآمد
علیرضا تابش، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام و المسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه روز دوشنبه «تفاهم‌نامه همکاری مشترک برای ساخت مسکن ویژه اقشار کم‌درآمد» را امضا کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: املاک و اراضی وقفی در روستاها و شهرهای کوچک عواید عام‌المنفعه دارند، اما وجود برخی موانع برای استفاده از این املاک مشکلاتی به وجود آورده است و در برخی از مکان‌ها املاک وقفی به تصرف در آمده و در آنها ساخت و ساز انجام شده است.

علیرضا تابش افزود: برای آماده شدن این تفاهم‌نامه کمیته‌ای بین بنیاد مسکن و سازمان اوقاف تشکیل شده تا با بررسی راهکارهای مناسب مشکلات املاک وقفی در روستاها و شهرهای کوچک بین بنیاد مسکن و اوقاف حل و فصل شود.

وی با بیان این که اولین کار بنیاد مسکن تهیه آماری از املاک و اراضی وقفی در این مناطق است، گفت: بنیاد مسکن برنامه‌ریزی کرده، سالیانه از ۳۸ هزار روستای کشور املاک وقفی ۲ تا ۳ هزار روستا را مشخص تا با همکاری اوقاف اسناد مورد نیاز آنها صادر شود.

وی گفت: با امضای این تفاهم‌نامه کارگروهی بین این دو نهاد تشکیل می‌شود تا بتواند طبق برنامه طرح هادی برخی از روستاهای کشور تهیه شود و با توجه به منزلت وقف در دین اسلام از ظرفیت‌های موقوفات کشور در روستاها و شهرهای کوچک با وحدت رویه استفاده و اسناد مالکیت آنها نیز صادر شود.

در ادامه حجت‌السلام و المسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این مراسم با اشاره به اهمیت وقف در اسلام در کاهش فاصله طبقاتی گفت: موقوفات زیادی در روستاها و شهرهای کوچک وجود دارد و باید حق و حقوق واقف در این املاک مراعات شود لذا با امضای این تفاهم‌نامه درصددیم علاوه بر توسعه عمران و آبادانی روستاها مالکیت آنها نیز مشخص و در نهایت مردم از آنها منتفع شوند.

وی با بیان این که برخی از اراضی و املاک موقوفه در تصرف مردم است، در حالی که این اراضی نیازمند اسناد و مدارک هستند و سازمان اوقاف آمادگی دارد با همکاری بنیاد مسکن مشکلات این املاک را با رعایت مواضع شرعی و حقوقی برطرف کند.

رئیس سازمان اوقاف با بیان این که هم اکنون در سطح کشور ۷۰ هزار مسجد داریم که جزو موقوفات هستند، گفت: در مجموع بین ۱۷۰ تا ۱۷۵ هزار موقوفه در سطح کشور وجود دارد که بیمارستان، دانشگاه، مسجد، حسینیه و تکایا از آن جمله هستند.

وی یادآورشد: اوقاف در زمینه صدور اسناد مالکیت مساجد و بقاع متبرکه و در صورت لزوم ساخت ابنیه یا کاربری‌های تعریف شده در اسناد وقفی و نیز همکاری و مشارکت در تولید و عرضه مسکن برای اقشار کم‌درآمد در اجرای سیاست‌های کلی قانون برنامه ششم توسعه کشور و قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن برای اقشار کم‌درآمد بین بنیاد مسکن و سازمان اوقاف منعقد شده است.

محمدی، صدور اسناد مالکیت روستایی و شهرهای کوچک، هماهنگی در تهیه و اجرای طرح هادی در روستاهای دارای املاک وقفی، همکاری در جهت طراحی و ساخت ابنیه وقفی در روستاهای کشور را از مهم‌ترین محورهای همکاری بنیاد مسکن و اوقاف در این تفاهم‌نامه است.

این تفاهم‌نامه به منظور ایجاد هماهنگی در صدور اسناد مالکیت املاک وقفی، ساخت مساجد و فضاهای عمومی و همکاری در تولید و عرضه مسکن برای اقشار کم‌درآمد به امضا رسید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
مطالب مرتبط
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند