امضای تفاهم‌نامه ۴۰۰ میلیارد تومانی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

با امضای تفاهم‌نامه بین بانک صنعت و معدن و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت می‌شود. براساس این تفاهم‌نامه بانک صنعت و معدن تا سقف 400 میلیارد تومان برای حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات می‌پردازد. در این مراسم، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و

با امضای تفاهم‌نامه بین بانک صنعت و معدن و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت می‌شود.

براساس این تفاهم‌نامه بانک صنعت و معدن تا سقف 400 میلیارد تومان برای حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات می‌پردازد.

در این مراسم، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر توجه به اقتصاد مقاومتی، اظهارداشت: یکی از راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

وی افزود: در این شرکت‌ها منابع مالی نقش اساسی را ایفا می‌کند اما با توجه به نوع فعالیت این شرکت‌ها، امکان دریافت تسهیلات از سیستم بانکی چندان مقدور نیست.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با دستور رئیس جمهور 600 میلیارد تومان برای حمایت از این شرکت‌ها در نظر گرفته شد اما این منابع تکافوی حمایت از آنها را نمی‌کند؛‌ به همین دلیل توافق با بانک‌های دولتی و خصوصی برای تامین مالی این نوع شرکت‌ها یکی از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است.

دلیری تصریح کرد: منابع این تسهیلات از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار بانک صنعت و معدن قرار گرفته است.

وی با اشاره به اختصاص 200 میلیارد تومان تسهیلات برای بخش کشاورزی، گفت: با توجه به اینکه بخش عمده شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت فعال هستند، سعی کردیم توجه بیشتری به این بخش داشته باشیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: این تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیانی پرداخت می‌شود که بازار محصول آنها مشخص بوده و مراحل تجاری‌سازی را طی کرده باشند.

*توجه به شرکت‌های کوچک و متوسط از اولویت‌های سال آینده بانک صنعت و معدن

در این مراسم اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن اظهارداشت: کشور ما با جمعیت جوان جویای کار روبرو است و در این بین باید برای اشتغال آنها به‌خصوص نخبگان توجه ویژه‌ای کرد.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده در این زمینه گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهای توسعه یافته توجه‌ ویژه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان داشته و راه اصلی توسعه در این بخش تامین مالی است.

افخمی افزود: توجه به واحدهای کوچک و متوسط راهکار بسیار مناسبی برای ایجاد اشتغال و خروج از رکود است و به همین دلیل طرحی در بانک صنعت و معدن در حال تدوین است که براساس آن تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط در اولویت قرار گرفته و علاوه بر کمک‌هایی در چهت ارتقاء دانش فنی آنها انجام می‌شود.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه پرداخت تسهیلات 400 میلیارد تومانی به شرکت‌های دانش بنیان برای فاز اول است و در صورتی که روند به خوبی طی شود، باز هم بانک صنعت و معدن آمادگی انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها را دارد.

افخمی افزود: نرخ سود تسهیلات برای این شرکت‌ها از ناحیه بانک یک درصد و از طرف صندوق توسعه ملی 3 درصد کمتر محاسبه می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند