امضا تفاهم‌نامه تاسیس مرکز اپدیم

امضا تفاهم‌نامه تاسیس مرکز اپدیم

تفاهم‌نامه تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) در هتل اسپیناس پلاس تهران، به امضای محمد باقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و «شمشاد اختر» معاون دبیر کل سازمان ملل متحد رسید.

«اپدیم» یک مرکز وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) است که به پیشنهاد جمهوری سلامی ایران و به‌طور اخص سازمان برنامه و بودجه کشور با گذشت بیشتر از یک دهه پیگیری مداوم، رایزنی و مذاکره با طرف‌های مرتبط داخلی و خارجی سرانجام در تهران افتتاح می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این مرکز با هدف خدمت‌رسانی در زمینه اطلاعات بلایا به‌ویژه زلزله برای کشورهای عضو اسکاپ راه‌اندازی شده و تلاش دارد مدیریت دانش، ظریف‌سازی، انتقال دانش فنی و تجارب موفق سایر کشورها در قالب همکاری‌های جنوب – جنوب در راستای افزایش تاب‌آوری در زمینه بلایا و کاهش خطرات آن انجام وظیفه کند.

از 40 بلای طبیعی شناخته شده در دنیا 30 مورد آن در کشورمان رخ داده است که از مهم‌ترین و پربسامدترین آنها می‌توان به زلزله اشاره کرد که تلفات و خسارات فراوانی بر جای گذاشته است؛ با توجه به این مسائل، تاسیس مرکز «اپدیم» در راستای پاسخگویی به نیازهای منطقه و کشور بوده است.

دومین نشست شورای حکام مرکز توسعه مدیریت اطلاعات بلایای آسیا و اقیانوسیه از امروز آغاز به کار کرده است.

دو نشست سطح عالی منطقه‌ای برای مدیریت اطلاعات کاهش و تاب‌آوری در برابر خطرات بلایا و نشست مشورتی همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله با گردوغبار در منطقه آسیا و اقیانوسیه، در محل هتل اسپیناس پلاس تهران برگزار می‌شود.

در این نشست دو روزه، 40 نفر از نمایندگان کشورهای عضو کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای منطقه آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) و نمایندگان تخصصی دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سایر دستگاه‌ها به بررسی و تبادل نظر درخصوص بلایای طبیعی منطقه از جمله زلزله، گردوغبار، سیل و روش‌های مقابله با آنها خواهند پرداخت.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند