انتشار اسکناس‌های جدید ونزوئلا به تعویق افتاد

انتشار اسکناس‌های جدید ونزوئلا به تعویق افتاد

به دلیل پدیده ابرتورم در ونزوئلا، دولت برنامه حذف چند صفر از اسکناس‌های فعلی و انتشار اسکناس‌های جدید را به تعویق انداخت.

نیکلاس مادورو- رئیس‌جمهور ونزوئلا- پیشتر در نظر داشت تا پایان ماه ژوئن به منظور تقویت بولیوار- واحد پولی این کشور- ۳ صفر را از اسکناس‌ها حذف کند اما به دلیل آماده نبودن بانک مرکزی و تورم بسیار شدید این برنامه به چهارم اوت (حدود ۲ هفته دیگر) موکول شد. بانک مرکزی ونزوئلا حاضر به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در این خصوص نشد.

به گزارش تجارت‌نیوز،در حال حاضر تورم ماهانه ونزوئلا ۶۰.۷۷ درصد است و قیمت‌ها روزانه حدود ۳.۴ درصد افزایش می‌یابند. انتشار بی‌حساب و کتاب باعث شده است ارزش بولیوار به نحو غیر قابل باوری سقوط کند. از اواخر سال گذشته، دولت ونزوئلا از برخی تامین کنندگان خواسته است تا ۴ میلیارد اسکناس جدید وارد بازار کنند. به دلیل کمبود کاغذ پول، دولت از موسسات خارجی برای چاپ پول استفاده می کند.

پیش از مادورو، هوگو چاوز- رئیس جمهور اسبق ونزوئلا- دست به اقدام مشابهی زده بود و ۳ صفر را از بولیوار حذف کرده بود هر چند که به دلیل تورم بالا، این اقدام چندان موثر نبود. از زمان روی کار آمدن مادورو به دلیل تشدید تحریم‌ها و سیاست‌های غیرقابل کنترل مالی دولت، ارزش بولیوار بیشتر تضعیف شده است.

مادورو در سخنان ماه گذشته خود مدعی شده بود ۸۵ درصد تراکنش ها در ونزوئلا از طریق پرداخت الکترونیکی صورت می‌گیرد و امسال این نسبت بیش از این هم افزایش خواهد یافت.

 

منبع:بلومبرگ

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند