انتقاد صریح اتاقی‌ها از دلار ۳۵۰۰ تومانی بودجه و افزایش عوارض خروج از کشور

انتقاد صریح اتاقی‌ها از دلار ۳۵۰۰ تومانی بودجه و افزایش عوارض خروج از کشور

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی از تعیین ارز ۳۵۰۰ تومانی در بودجه ۱۳۹۷ و همچنین چند برابر شدن عوارض خروج از کشور صریحا انتقاد کرد و گفت: دو نرخی بودن ارز ریشه فساد است.

محمدمهدی بهکیش در همایش مبارزه با فساد که امروز (۲۰ آذر) برگزار شد، اظهار کرد: فساد بیشتر شده است و باید دلایل آن را برشمرد. در اتاق بازرگانی بین‌المللی یک فعالیت جدی برای مبارزه با فساد وجود داشته است که این فعالیت‌ها در بسیاری از کشورها کمرنگ شده است. اولین محور در مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی بین‌المللی، اقتصاد رقابتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تصریح کرد: وقتی که ارز در بودجه ۹۷ معادل ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است و این ارز تنها به عده‌ای تخصیص می‌یابد، پس سایرین باید ارز را از بازار آزاد تهیه کنند. در همین نقطه است که فساد شکل می گیرد؛ بنابراین فعالان اقتصادی مجبور هستند که فشار و بار را با پرداخت‌هایی کم کنند. دو نرخی بودن ارز ریشه فساد است. همچنین چرا امسال باید تعرفه‌ها به یکباره افزایش یابد.

چرا دولتی‌ها نیامده‌اند؛ صدای مبارزه با فساد را باید نزد چه کسی برد!؟

بهکیش درباره افزایش چند برابری عوارض خروج از کشور گفت: این راهکار مناسبی نیست. باید تفاهمی با مسئولان صورت بگیرد که این ریشه‌های فساد خشکانده شود. اتاق بازرگانی تهران مدلی را برای ارزیابی بنگاه‌های اقتصادی که از فساد آزاد هستند، تهیه کرده است که می‌تواند مدلی خوبی باشد و در واقع بخش خصوصی در این زمینه پیشگام شده است. بعضی از مقامات دولتی که باید در این جلسه شرکت می‌کردند حضور پیدا نکردند. پس صدای مبارزه با فساد را باید نزد چه کسی برد؟

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی تصریح کرد: ما به اقتصاد حمایتی در ۱۰۰ سال گذشته عادت کرده‌ایم اما باید اقتصاد رقابتی شود. دولت هم با وجود تاکیدهای مکرر بخش خصوصی در مورد اقتصاد رقابتی کاملا برعکس عمل می‌کند. باید کشورهایی که در مورد مبارزه با فساد درست عمل کردند و رتبه‌های اول دنیا را دارند بررسی کنیم. نباید چرخ را از ابتدا اختراع کرد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند